Struktura ZHP oraz ZHR sprawia, że każdy harcerz pełni właściwą dla swoich umiejętności i doświadczenia funkcję. Oczywiście znajdują one swoje oznaczenie na mundurze w postaci odpowiedniego sznura i suwaków. Znając wszystkie oznaczenia funkcji, zawsze jesteśmy w stanie rozpoznać, kim jest harcerz lub instruktor – jaką funkcję pełni. Ponadto każdy harcerz, rozwijając się, zdobywa kolejne stopnie, najpierw harcerskie, a później także instruktorskie. Oznaczenia stopni harcerskich znajdziemy na naramiennikach oraz również na krzyżu harcerskim, z kolei stopień instruktorski rozpoznamy po kolorze podkładki pod krzyżem harcerskim oraz po kolorze lilijki na ramieniu. Harcerskie i zuchowe oznaczenia stopni i funkcji zakupisz w naszej składnicy harcerskiej.
Każdy harcerz i instruktor harcerski nosi przy lewym ramieniu sznur. Sznur harcerski może być pleciony (szary, brązowy, zielony, granatowy, srebrny, złoty, granatowo-biały, fioletowy lub czerwony), może być także poczwórnie pleciony lub skórzany. Na sznurze mogą znajdować także suwaki, a sznur może być noszony spod ramienia, z ramienia, a skórzany z szyi. Każdy szczegół dotyczący sznura oznacza funkcję, jaką harcerz pełni w drużynie, szczepie, hufcu, chorągwi czy we władzach naczelnych.
Sznury harcerskie pozwalają rozpoznać funkcję u osoby, której nie znamy, co przydaje się szczególnie na ogólnopolskich zlotach, ale także na obozach harcerskich lub podczas wizyty w hufcu bądź w chorągwi.
Rozwijając swoje talenty oraz zdobywając wiedzę i doświadczenie, harcerze zdobywają stopnie. Realizując próby rozpisane na podstawie regulaminu, kształtują swój charakter i stają się coraz lepsi w wybranych dziedzinach życia. Poszerzają także wiedzę o skautingu i harcerstwie. w ZHP poszczególne stopnie oznaczane są jedną lub dwiema belkami, jedną lub dwiema krokwiami oraz jedną lub dwiema gwiazdkami. Starsi harcerze mogą także rozwijać się, zdobywając stopnie instruktorskie, które w ZHP i ZHR dają pewne uprawnienia i nakładają obowiązki z nich wynikające. Trzy stopnie instruktorskie oznaczane są odpowiednie granatową, zieloną i czerwoną podkładką pod krzyż harcerski oraz lilijką w analogicznym kolorze, którą naszywa się na ramię munduru. Ponadto instruktorzy noszą złotą lilijkę na nakryciu głowy. Oznaczenia stopni harcerskich i instruktorskich pozwalają rozpoznać, jaki stopień posiada każdy harcerz. W naszej składnicy dostępne są gotowe oznaczenia stopni harcerskich, które z łatwością przymocujesz do naramiennika, a także podkładki pod krzyż harcerski
Również zuchy mogą zdobywać kolejne gwiazdki, które są odpowiednikiem stopni harcerskich. Dzięki temu najmłodsi członkowie ZHP i ZHR mają większą motywację, by rozwijać swoją wiedzę i umiejętności. U nas zakupisz metalowe gwiazdki zuchowe oraz plakietki z gwiazdkami zuchowymi, które przyszywa się pod znaczkiem zucha. Plakietki dostępne są w różnych kolorach, dzięki czemu dopasujesz je do barw środowiska. Ponadto dostępne są oznaczenia szóstkowego – odpowiednika zastępowego w drużynie harcerskiej.
Drużyny wodne rządzą się swoimi prawami – harcerze wodni mają inne mundury, mogą także zdobywać stopnie żeglarskie. W naszej składnicy zakupisz oznaczenia stopni żeglarskich dla harcerzy wodnych oraz patki żeglarskie ze stopniami harcerskimi oraz z watrą – symbolem drużyn wędrowniczych.
Rodziców, a także drużynowych i szczepowych zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Zachęcamy także do kontaktu – zadawania pytań, również o indywidualne zamówienia.