Pozostałe wpisy
Kategorie
Waluty
Beret harcerski, rogatywka harcerska czy kapelusz harcerski - jakie nakrycie głowy dla harcerza?

Beret harcerski, rogatywka harcerska czy kapelusz harcerski - jakie nakrycie głowy dla harcerza?

Śmiałkowie rozpoczynający przygodę z harcerstwem - podobnie osoby postronne - mogą nie wiedzieć, że beret harcerski nie jest jedynym rodzajem nakrycia głowy, jakie stosuje się w organizacjach ZHP, ZHR i pozostałych. Niekiedy berety harcerskie zastępowane są przez kapelusz harcerski, rogatywkę czy furażerkę. Od czego zależy wybór rodzaju? Czym charakteryzuje się każdy z nich? Poznaj tajemnice harcerskich nakryć głowy!

Nakrycie głowy harcerza - po co i dlaczego?

Nakrycie głowy - czy to beret harcerski, czy dowolne inne - stanowi podstawowy element umundurowania członków organizacji harcerskich. Przystępując do Związku Harcerstwa Polskiego lub innego ugrupowania, trzeba zaopatrzyć się również w to akcesorium odzieżowe. Warto jednak wiedzieć, że wybór nie jest dowolny. Rodzaj nakrycia głowy określa drużynowy - umundurowanie nowego harcerza bowiem powinno być spójne z umundurowaniem całej drużyny. Beret harcerski, rogatywka harcerska, furażerka harcerska i pozostałe nakrycia głowy pozwalają w łatwy i estetyczny sposób wyróżnić całą drużynę i odróżnić ją od innych.

W związku z powyższym w każdej drużynie - a nawet środowisku harcerskim - wybiera się inny rodzaj i kolor nakrycia głowy. Jedni preferują efektowny kapelusz harcerski, inni klasyczny beret ZHP/ZHR czy elegancką rogatywkę harcerską. Noszą je wszyscy bez wyjątku - zuchy, regularni harcerze, instruktorzy. I tutaj jednak panuje rozróżnienie, ponieważ zuchy najczęściej mają dziecięce odpowiedniki klasycznych nakryć głowy. Są to m.in. beret zuchowy i kapelusz zuchowy ZHP/ZHR.

Niekiedy instruktorzy wybierają inne nakrycia głowy niż reszta drużyny. Przykładowo oni noszą kapelusz harcerski, a niżsi stopniem harcerze i zuchy beret harcerski bordowy, granatowy czy zielony. Wszyscy jednak powinni stosować lilijkę harcerską, którą przypina się w widocznym miejscu beretu ZHR/ZHP bądź innego rodzaju nakrycia głowy. Dla harcerzy przewidziana jest srebrna lilijka harcerska, dla instruktorów - złota. Z kolei na czapkach zuchowych z daszkiem logo organizacji i lilijka ZHP/ZHR bywają wyhaftowane.

Beret harcerski (beret ZHP/ZHR) & beret zuchowy

Nie ulega wątpliwości, iż to właśnie berety harcerskie kojarzone są z harcerstwem najbardziej. To one bowiem stanowią klasyczne, standardowe nakrycie głowy harcerza - niezależnie od stopnia. Cieszą się największą popularnością wśród członków rozmaitych organizacji. Beret ZHP i beret ZHR mogą być stosowane bez względu na przynależność do konkretnego ugrupowania.

Beret harcerski z lilijką jest elegancki, estetyczny i funkcjonalny, a przy okazji bardzo komfortowy. Jako najpopularniejsze nakrycie głowy dla harcerza odznacza się atrakcyjną ceną. Zgodnie z tradycją jest filcowy i ma regulację pozwalającą zmienić rozmiar obwodu oraz wywietrzniki. Występuje w różnych wariantach kolorystycznych. Najpopularniejsze to beret harcerski czarny, beret harcerski bordowy, beret harcerski granatowy i beret harcerski zielony. Doskonale układa się na głowie. Kiedy nie jest potrzebny, można go złożyć i schować do kieszeni lub za pasek.

Dziecięcą odmianę klasycznego beretu harcerskiego z lilijką stanowi beret zuchowy. Na tle dorosłego odpowiednika wyróżnia się "antenką" na czubku głowy i sznurkiem sięgającym pod brodę. Beret zuchowy występuje w przeróżnych kolorach, które wywołują uśmiech na twarzach małych harcerzy.

Rogatywka harcerska ZHP/ZHR

Kolejne bardzo popularne i powszechnie stosowane nakrycie głowy członków ZHP i ZHR to rogatywka harcerska. Wyróżnia ją bardzo elegancki, oficjalny krój. Podobnie do beretu rogatywka harcerska była wykorzystywana już u zarania harcerstwa. Cechują ją sztywny daszek i klasyczny kolor, który dopasowuje się do barwy munduru, by elementy tworzyły spójną całość.

Ponieważ to nakrycie głowy jest uniwersalne, rogatywka harcerska ZHP to jednocześnie rogatywka harcerska ZHR - nie przynależy do żadnego z ugrupowań. Jej główna część wykonywana jest z materiału mundurowego harcerzy, co pozwala jeszcze lepiej dopasować kolor i materiał nakrycia głowy do reszty odzieży. Uwaga jednak - w przeciwieństwie do beretu rogatywka harcerska ZHP/ZHR nie jest regulowana, toteż bardzo ważne jest dobranie właściwego rozmiaru do głowy harcerza.

Kapelusz harcerski ZHP/ZHR & kapelusz zuchowy ZHP/ZHR

Kolejne warte omówienia nakrycie głowy harcerza to oczywiście kapelusz harcerski. Występuje zarówno jako kapelusz harcerski ZHP, jak i kapelusz harcerski ZHR, a więc stanowi kolejny element odzieży niezależnej od ugrupowania. Na tle różnych kapeluszowych rodzajów szczególną popularnością cieszą się kapelusz harcerski Jadzia i kapelusz harcerski Olga, czyli dwa modele stylizowane na nakrycia głowy noszone przez pierwsze harcerki ziem polskich, kiedy ruch dopiero się tworzył. To doskonała propozycja dla harcerek ceniących i kultywujących tradycję.

Kapelusz harcerski ZHR/ZHP dla dorosłych występuje w dwóch rodzajach. Są to:

  • Kapelusz harcerski miękki - wygodny, komfortowy, praktyczny. Stanowi rewelacyjną ochronę przed promieniami słonecznymi i deszczem. Natomiast kiedy nie chce się korzystać z ronda, dzięki temu, że jest miękkie, można je zgiąć i przypiąć napami. Nienoszony kapelusz może zostać zwinięty i schowany do kieszeni.
  • Kapelusz harcerski filcowy - inaczej kapelusz skautowy, klasyczne nakrycie głowy... samego Roberta Baden-Powella! Tu także można liczyć na ochronę przed słońcem i deszczem, a przy okazji na oryginalny, efektowny wygląd.

Ale kapelusz harcerski ZHP/ZHR to opcja nie tylko dla dorosłych. W sklepach skautowych dostać można również juniorski kapelusz zuchowy ZHP/ZHR. Ma rozmaite kolory i wyjątkowy kształt, dzięki czemu przykuwa dziecięcy wzrok znacznie bardziej niż beret zuchowy. Pamiętaj jednak, że o wyborze nakrycia głowy zucha decyduje drużynowy - to jego zapytaj o elementy umundurowania!

Furażerka harcerska ZHP/ZHR

Dla harcerzy ceniących wojskowy szyk powstała furażerka harcerska. Możesz ją kojarzyć np. z żołnierzami z sił powietrznych. Uniwersalna furażerka ZHP/ZHR wyróżnia się niewielkim rozmiarem, eleganckim wyglądem i łatwością założenia na głowę.

Furażerka harcerska jest przyjemna w dotyku, jako że powstaje z bawełny. Łatwo ją złożyć i schować do kieszeni czy za pasem harcerskim. Ponieważ nie gniecie się ani nie uszkadza w wyniku zadrapań (np. gałęziami), zawsze prezentuje się na głowie dostojnie i schludnie.

Beret zuchowy, kapelusz zuchowy ZHP/ZHR, a może... czapka z daszkiem?

Chociaż furażerka harcerska nie jest tak popularna jak beret harcerski czy kapelusz harcerski, przynajmniej kojarzy się ją z ruchem. Zupełnie inaczej rzecz ma się z... czapką z daszkiem. Jest to czapka zuchowa wykorzystywana przez najmłodszych, początkujących członków danej organizacji. W ostatnich latach zyskuje na popularności dzięki dużej dostępności, atrakcyjności cenowej, estetyce i uniwersalności. Czapkę zuchową z daszkiem mogą nosić zuchy obu płci, jeśli tylko drużynowy wyrazi zgodę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium