Co zabrać na kemping pod namiot? Lista rzeczy pod namiot
Wybierasz się pod namiot nad jezioro, morze, w góry, do lasu? Zadbaj o to, by w trudnych warunkach - bez dostępu do wygodnego łóżka czy łazienki z bieżącą wodą - czuć się bezpiecznie i komfortowo. Przeczytaj poradnik Morowo, aby wiedzieć, co zabrać pod namiot w góry i nad wodę. Oto nasza lista rzeczy pod namiot. Zapraszamy!
Co do spania pod namiot?
Wyjazd pod namiot nad morze czy w góry oznacza przede wszystkim spanie w nieidealnych warunkach. Niezwykle ważnym elementem wyprawki biwakowej staje się ciepły i dopasowany do ciała śpiwór do spania pod namiot. W zależności od pory roku, w której udajesz się na kemping, wybierz śpiwór cienki i lekki bądź gruby i ocieplany. Każdorazowo powinien to być model chroniący przed wiatrem i wilgocią. Niekiedy śpiwór można rozpiąć w całości, przeobrażając go w kołdrę. To dobre rozwiązanie, kiedy rozważasz, co wziąć pod namiot z dzieckiem lub partnerem. Możecie spać na wygodnych dmuchanych materacach przykryci wspólną "kołdrą".
Alternatywą dmuchanych materaców pod śpiwór do spania pod namiot są maty samopompujące, karimaty i maty piankowe. Choć zajmują dodatkowe miejsce w lub przy plecaku, warto je zabrać. Maty i materace jednocześnie izolują od zimna i zapewniają miękkie, równe podłoże do spania. W komplecie ze śpiworem weź poduszkę turystyczną: dmuchaną bądź piankową.
Co pod namiot do jedzenia?
Jeżeli chodzi o wyżywienie, powinieneś zadbać o pełnowartościowe jedzenie pod namiot bez lodówki. Do plecaka możesz zapakować suszone i liofilizowane przekąski, nie zapomnij jednak o konserwach i racjach żywnościowych przeznaczonych do podgrzewania w garnku na kuchence turystycznej bądź też podgrzewających się samodzielnie. Sycące posiłki pozwolą Ci spędzić na biwaku długi i przyjemny czas bez konieczności google'owania, gdzie znajduje się najbliższy lokal gastronomiczny.
Nawet jeśli planujesz robić ogniska, kuchenka turystyczna pod namiotami stanowi obowiązkowy element wyposażenia. Przydaje się w dniach, w których warunki pogodowe nie pozwalają na rozpalenie ogniska, a także na terenach, na których nie powstało palenisko. Koniecznie przeczytaj: Jak legalnie rozpalić ognisko w lesie?
Szukasz pomysłów na to, co wziąć do jedzenia pod namiot? Obejrzyj propozycje dostępne w sklepie Morowo. Znajdziesz tu m.in. domowe posiłki pakowane w puszki: gołąbki, gulasz, bigos, fasolkę po bretońsku. Do plecaka zapakuj menażki, niezbędniki turystyczne (sztućce), kubki termiczne. Przyda Ci się również butelka z filtrem do uzdatniania wody.
Co wziąć pod namiot nad jezioro, morze czy w góry? - zdrowie i higiena
Sprzęt pierwszej pomocy oraz artykuły higieniczne stają się szczególnie ważnym elementem, kiedy rozważasz, co zabrać pod namiot z dzieckiem (oczywiście nie tylko). Absolutną podstawę stanowi turystyczna apteczka pierwszej pomocy ze środkami opatrunkowymi, bandażami, rękawiczkami ochronnymi. Jeśli któryś z biwakowiczów choruje, zadbaj o uzupełnienie apteczki o przyjmowane przez niego leki.
Ciekawym produktem do zabrania pod namiot jest prysznic turystyczny, czyli konstrukcja pozwalająca wziąć szybki prysznic w lesie - wymagająca napełnienia zbiornika wodą, np. z potoku czy jeziora. Poza tym potrzebny Ci będzie cienki szybkoschnący ręcznik i podstawowe kosmetyki w wersji turystycznej (małe i lekkie). Jeżeli przewidujesz kłopoty z dostępem do czystej wody, zapakuj chusteczki nawilżane.
Co zabrać pod namiot na jedną noc lub dłużej? Nie można zapomnieć o środkach przeciw owadom: kleszczom, komarom. Poza kosmetykami istnieją odstraszacze na komary pod namiot, które jednak nie zastąpią preparatów stosowanych bezpośrednio na skórę. Nawet jeśli jedziesz na kemping jedynie na weekend, powinieneś zabezpieczyć się przed ugryzieniami - i chorobami - w maksymalnym stopniu.
Co zabrać pod namiot nad morze i do lasu? - akcesoria
Funkcjonalna lista rzeczy pod namiot nie może pominąć podstawowych narzędzi do wykonywania codziennych czynności i uzdatniania terenu. Są to m.in. scyzoryk wielofunkcyjny, saperka wojskowa, latarka, sprzęt do rozpalania ogniska i kuchenki turystycznej, lampa biwakowa, powerbanki lub ładowarki słoneczne, worki na śmieci. Dodatkowo przydatne będą lornetka, aparat zdjęciowy, gitara, gry planszowe, radio na baterie lub USB, krótkofalówki.
Pamiętaj, by pod namiot z psem zabrać akcesoria dla zwierzaka: jedzenie, środki przeciw kleszczom (bardzo ważne!), posłanie, obrożę z lampką lub sygnalizatorem GPS. Zanim pojedziesz z psem pod namiot, naucz go przebywać w takich warunkach, np. robiąc próbę generalną w ogrodzie lub klatkując zwierzaka w domu.
Lista rzeczy do zabrania pod namiot
Na koniec jeszcze kilka propozycji, które obejmuje lista rzeczy pod namiot w konkretnych sytuacjach:
- Co zabrać pod namiot nad jezioro? W trakcie wyprawy nad jezioro będziesz musiał stawić czoła komarom - wyposaż się w sprzęt chroniący przed tymi owadami w wysokim stopniu.
- Co zabrać pod namiot nad morze? Do dotychczasowej listy rzeczy do zabrania pod namiot koniecznie dopisz preparaty przeciwsłoneczne, balsamy łagodzące oparzenia, nakrycia głowy i środki zbijające gorączkę.
- Co zabrać pod namiot w góry? Nawet jeśli jedziesz pod namiot w góry latem, musisz pamiętać o chłodnych wieczorach i nocach. Zadbaj o dobrej jakości wyposażenie do spania: koniecznie wygodny materac i ciepły śpiwór. Nie zapomnij o środku na kleszcze.
- Co zabrać na obóz pod namiot? Obóz trwa zazwyczaj od tygodnia wzwyż, dlatego pamiętaj o zabraniu odpowiedniej liczby zapasowych rzeczy: ubrań, kosmetyków, żywności, baterii.
- Co zabrać na festiwal pod namiot? Ponieważ znajdziesz się pośród nieznajomych ludzi, zadbaj o bezpieczeństwo swoje i dobytku. Zapakuj do plecaka akcesorium do samoobrony oraz kłódki do namiotu.
- Co zabrać pod namiot z dziećmi? Aby nie dźwigać zabawek, postaw na dobry nożyk do strugania w drewnie. Pamiętaj o lekach, mokrych chusteczkach, odzieży dopasowanej do pory roku i chroniącej przed zimnem czy promieniami słonecznymi.