Gazy, papryczki... O środkach samoobrony słów kilka...
Gaz pieprzowe, żelowe, a może łzawiący, no i do czego służy Skala Scoville’a ze swoimi papryczkami jalapeno…?
Wydaje się, że to dużo pytań, ale wszystkie w zasadzie tyczą się jednego wspólnego preparatu, którym jest gaz używany do samoobrony.
Wielu z nas, szuka narzędzi, dzięki którym mogą zwiększyć swój komfort bezpieczeństwa. Troszcząc się o zdrowie i życie swoje, swojej rodziny czy znajomych, coraz częściej sięgamy po środki defensywne, jakimi są gazy pieprzowe i gazy łzawiące.
Gaz jest jednym z bezpieczniejszych rozwiązań na obezwładnienie napastnika, podczas obrony koniecznej, w sposób, który jest skuteczny, ale jednocześnie nie zagraża jego życiu i zdrowiu.
Oczywiście, środki tego typu są używane przez niemal wszystkie agencje ochrony i policyjne jednostki na świecie i oczywiście przez osoby prywatne, takie jak my.
Gaz łzawiący ( CS ) to syntetyczny gaz podrażniający tkanki błon śluzowych, powodujący między innymi, obfite łzawienie. Jest stosowany często do rozpędzania tłumu demonstrantów, przez policję.
Przykładem takiego gazu jest wyprodukowany przez firmę MFH Defense CS Spray 40 ml
Najbardziej popularną grupą gazów, jednocześnie najbardziej zróżnicowaną, są gazy pieprzowe.
Największą zaletą gazów pieprzowych jest to, że działają one na wszystkich ludzi oraz są skuteczne przeciwko agresywnym zwierzętom. Są skuteczne na napastników pod wpływem alkoholu, narkotyków oraz innych środków odurzających.
Występują w skupieniach, jako chmura, piana i w postaci żelu.
Gazy pieprzowe nie wywołują bólu, posiadają działanie obezwładniające uniemożliwiające dalszy atak napastnika, dezorientując go i skutecznie zniechęcając. Wywołuje uczucie silnego pieczenia, działa łzawiąco i podrażnia drogi oddechowe.
Efekty te, są mocno uzależnione od parametrów wykorzystanych substancji do produkcji preparatu, przez poszczególnych producentów gazów.
Składnikiem odpowiedzialnym za drażniące działanie gazu pieprzowego jest olejek pieprzowy, czyli OC ( Oleoresin capsicium). W jego skład wchodzi , między innymi, substancja zwana kapsaicyną, którą znajdziemy na przykład w ostrych papryczkach.
Informacja o procentowej zawartości OC ( Oleoresin capsicium) w danym rodzaju gazu, wskazuje stężenie substancji w jego roztworze. Wskaźnik ten określa przybliżony czas, w jakim roztwór będzie działał. Przyjęto, że roztwór 5% ma być skuteczny przez około 30 minut. Ale ten czas będzie się różnił, w zależności od miejsca trafienia, ilości środka, czy warunków atmosferycznych.
Ważną informacją w kwestii parametrów gazu, jest przedstawiona skala SHU, czyli Skala Scoville’a. Określa ona stopień pikantności papryczek. Skala ta, odnosi się przede wszystkim do papryczek jalapeno.
Najostrzejsze jej odmiany oscylują w granicach 1 000 000 SHU, a najczęściej używane odmiany sięgają wyników 2 500 – 20 000 SHU. A więc siła działania gazu pieprzowego jest uzależniona od ilości punktów w skali Scoville’a. Najczęściej oscyluje ona w przedziale 1,5 – 3 mln, ale może ona sięgnąć nawet 5 300 000 SHU.
Najważniejszym wskaźnikiem mocy gazu jest MC ( Major Capsaicinoids ), czyli procentowa zawartość kapsaicynoidów. Dobre gazy powinny mieć powyżej 1.22 % MC, najlepsze gazy osiągać nawet 2% MC. Jest to zarazem maksymalne stężenie, jakie używa się w produkcji gazów pieprzowych.
Dużą popularnością cieszą się gazy żelowe.
Jest to bardzo precyzyjny środek rażący, odporny na warunki atmosferyczne, skutecznie lepiący się do celu. Jest dosyć trudny do usunięcia, co przekłada się, na jego skuteczność oraz dłuższy czas działania, zapewniając nam tym samym więcej czasu do ucieczki.
Kolejnym rodzajem skupienia, w którym występuje gaz, przeznaczony do samoobrony, jest piana.
Formuła gazu wykorzystuje wodę destylowaną, jako jeden z głównych składników, dzięki czemu, gaz ten jest niepalny.
Piana bardzo dobrze trzyma się po aplikacji i nie spływa, może nie ma dużego zasięgu, bo ok. 2 metrów, ale nie jest podatna na warunki atmosferyczne i nie działa na osoby postronne.