Pozostałe wpisy
Kategorie
Waluty
Jaki gaz do samoobrony wybrać? [Morowe Poradniki #7]

Jaki gaz do samoobrony wybrać? [Morowe Poradniki #7]

Gaz Pieprzowy, co to takiego?

Na rynku jest wiele środków do samoobrony, ale najpopularniejszym z nich jest gaz obronny, popularnie zwany gazem pieprzowym.

Gaz pieprzowy w swoim składzie zawiera kapsaicynę, występującą m.in. w ostrych papryczkach. Nie wywołuje bólu, ale powoduje silne uczucie pieczenia, obrzęk, trudności ze wzrokiem, nadmierny kaszel, duszności i ślinotok.

Jednocześnie jest stosunkowo bezpieczny dla napastnika, nie powoduje poważnych skutków ubocznych, prosty w użyciu przez osobę broniącą się i co też bardzo ważne, nie jest toksyczny i nie ma wpływu na nasze środowisko naturalne.

Dla przykładu, chciałbym zaprezentować znajdujące się w naszej ofercie, gazy niemieckiej firmy HOERNECKE, która to, udoskonala swoje produkty już od 1896 roku.

Są to gazy pieprzowe z serii TW1000 i TW500, występujących w sprayach ochronnych o pojemności 20 ml, 40 ml, 63 ml i 400 ml.

 

Do wyboru są w trzech stanach skupienia.

*MGŁA / FOG – gaz w formie mgiełki, która rozprowadza się w formie stożka, pokrywając większy obszar, przez co, może razić większą liczbę napastników jednocześnie. Niestety podatna na warunki atmosferyczne, takie jak wiatr, czy deszcz. Skuteczny przeciwko ludziom i zwierzętom.

*STRUMIEŃ / JET – gaz rozpylany w formie skupionego strumienia, pokrywa mniejszy obszar, działa punktowo na określonego napastnika. Jest mniej podatny na warunki atmosferyczne. Skuteczny przeciwko ludziom i zwierzętom.

*ŻEL – to konsystencja, którą musimy dokładnie celować w napastnika, jest trudno usuwalny z twarzy i najmniej podatny na warunki atmosferyczne. Z powodzeniem możemy go stosować w pomieszczeniach zamkniętych. Doskonale nadaje się przeciwko ludziom, ale nie nadaje się do obrony przed zwierzętami.

 

Ostrość gazu.

Ostrość gazu wyrażona jest w skali Scoville’a (Scoville Hotness Unit), czyli w skrócie SHU.

Standardowym poziomem ostrości jest przedział od 1,5-3 mln SHU, gazy TW1000 i TW500 posiadają ostrość na poziomie 2 000 000 SHU.

 

Stężenie OC%     

Stężenie kapsaicyny w preparacie to czas działania na napastnika. Minimalne stężenie, to 5%, co daje średnio 30 minut, gaz firmy HOERNECKE posiada stężenie 10%, co przekłada się na wydłużony czas działania.     

 

Sposoby neutralizacji gazów pieprzowych

Najlepszym sposobem na neutralizację efektu działania gazu pieprzowego są chusteczki dekontaminacyjne. Łagodzą one objawy, zmniejszają pieczenie i należy je stosować natychmiast po aplikacji gazu pieprzowego.

Pamiętaj jednak, aby unikać rozmazywania i rozprowadzania substancji po innych częściach ciała.

Aby usunąć resztę roztworu z miejsc naskórnych, należy wykorzystać duże ilości wody z mydłem. Równie skuteczne może być przemywanie ciała tłustym mlekiem

 

Oczy...

Gdy gaz dostanie się do naszych oczu, najważniejsza jest szybka reakcja i niewpadanie w panikę.

Naturalnym naszym odruchem, będzie przecieranie oczu w celu usunięcia substancji drażniącej. Niestety to nie pomoże, a wręcz pogorszy naszą sytuację.  Pocierając oczy będziemy wcierać i rozprowadzać produkt głębiej w nasze śluzówki.

 

Co możemy lub co powinniśmy w tej sytuacji zrobić?

Jeżeli nosimy soczewki, należy je jak najszybciej wyjąć. Zacznijmy dużo mrugać, w ten sposób zmusimy oczy do większego łzawienia, a łzy zaczną je oczyszczać.

Inną metodą, jest przemycie oczu mlekiem, lub solą fizjologiczną.

W sytuacji gdy posiadamy tylko przy sobie butelkę z wodą, użyjmy jej do przemywania oczu, w ten sposób powoli usuniemy gaz pieprzowy i zmniejszymy podrażnienie, jednak musimy pamiętać, że może spowodować to rozprowadzenie substancji po innych częściach ciała.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium