Trzeci tom Wielkiej encyklopedii gier zawiera kilkaset ćwiczeń gimnastycznych. Pod pojęciem ćwiczenie gimnastyczne rozumiemy grę skoncentrowaną głównie na przećwiczeniu niektórych partii mięśniowych, rozwijających podstawowe właściwości psychofizyczne, szybkość, siłę i wytrzymałość.
Książka jest zatem przeznaczona przede wszystkim dla nauczycieli wychowania fizycznego w szkołach każdego stopnia, instruktorów w klubach sportowych i dla trenerów drużyn sportowych. Również kierownicy pozaszkolnych organizacji, zastępowi i instruktorzy harcerscy, szczególnie kadra harcerskich obozów letnich znajdą w niej doskonałe uzupełnienie swoich programów.
Ćwiczenie gimnastyczne nie jest więc jedynie środkiem potrzebnym do celów wychowawczych. Jak każde ćwiczenie angażuje nie tylko ciało, ale i całą osobowość człowieka, wpływa na jego stronę emocjonalną, socjalną, moralną oraz odnoszącą się do woli. Dostarcza mu nowych doznań i radości.
Każdy doświadczony nauczyciel wie, że podczas godzin wychowania fizycznego nie można obejść się bez gier. Dobra gra wzbudza w uczniach zainteresowanie, zwiększa ich chęć do ćwiczeń, poprawia sprawność, wywołuje dobry nastrój.
W tej książce jest zgromadzone tyle odpowiednich ćwiczeń gimnastycznych, że wystarczą wam na lata. Chodzi jedynie o prawidłowy wybór i przeprowadzenie. Każde ćwiczenie jest trochę podobne do kompozycji muzycznej. Jego opis moglibyśmy porównać z zapisem nutowym
Doświadczony nauczyciel potrafi również tak zaprezentować i rozwinąć słabszą grę, że rzeczywiście zachwyci nią uczestników. Początkujący lub zły organizator czasem zepsuje i te najlepsze gry.
Specyfikacja: