Waluty

Sprawność Harcerska ZHP SIM - Krajoznawca

0
Cena: 2,50 zł
Producent: Maxtex
Kod produktu: SUB41866
Dostępność: duża ilość
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Wysyłka w: 14 dni
ilość -- + szt.
* - Pole wymagane

Opis

Sprawność harcerska Krajoznawca / Krajoznawczyni

Zdobyta sprawność udowadnia zdobycie wiedzy o Polsce - planowania oraz pilotowania wycieczek po kraju.

Sprawności ZHP przyszywane są na prawym rękawie munduru i zostały podzielone na następujące poziomy:

 • sprawność jednogwiazdkowa - obszycie niebieskie;
 • sprawność dwugwiazdkowa - obszycie zielone;
 • sprawność trzygwiazdkowa - obszycie czerwone;
 • sprawność czterogwiazdkowa - obszycie czarne.

Sprawność harcerska Krajoznawca / Krajoznawczyni - wymagania

* Zna najważniejsze regiony w Polsce.

 1. Poznałem/am najważniejsze regiony Polski. Wskazałem/am je na mapie.
 2. Poznałem/am różnice przyrodnicze między regionami w Polsce. Wymieniłem/am kilka parków narodowych i opowiedziałem/am, jakie elementy przyrody chronią, charakterystyczne dla regionu, w którym się znajdują.
 3. Odwiedziłem/am region inny niż mój region zamieszkania. Poznałem/am jego najciekawsze miejsca. Po powrocie przygotowałem pokaz zdjęć i przedstawiłem go w rodzinie lub zastępie.

** Poznaje swój i inne regiony Polski.

 1. Wskazałem/am różnice między mapami drogowymi, krajobrazowymi i tematycznymi. Skorzystałem/am z różnych map w praktyce, dostosowując mapę do potrzeb.
 2. Uczestniczyłem/am w wydarzeniu związanym z kulturą mojego regionu. Poznałem/am jego gwarę/dialekt, kuchnię i folklor.
 3. Uczestniczyłem/am w co najmniej trzech wycieczkach krajoznawczych w różnych regionach Polski (w tym co najmniej jedną w swoim regionie).
 4. Zlokalizowałem/am na mapie miasta wojewódzkie w Polsce, największe rzeki, jeziora, pasma górskie. Zaznaczyłem na mapie miejsca, w których już byłem/am i pokazałem ją rodzinie celem weryfikacji.

*** Korzysta z rzetelnych źródeł na temat dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Polski. Odwiedza ciekawe miejsca w różnych regionach Polski.

 1. Korzystałem/am z Kanonu Krajoznawczego Polski lub innych źródeł rzetelnych informacji o krajoznawstwie. W oparciu o nie zaproponowałem/am miejsca warte odwiedzenia podczas rodzinnego wypadu lub biwaku/rajdu/obozu drużyny.
 2. Zaplanowałem/am i odbyłem/am wycieczkę (wraz z rodziną/drużyną/zastępem) do miejsc ciekawych pod względem historycznym, przyrodniczym lub geograficznym w innym regionie, posługując się mapami i przewodnikami. Osobiście pilotowałem/am przez minimum jeden dzień na wybranej lub ułożonej przez siebie trasie.
 3. Uczestniczyłem/am w wydarzeniu związanym z kulturą innego niż mój regionu. Poznałem/am jego gwarę/dialekt, kuchnię i folklor.

**** Korzysta z wiedzy krajoznawczej. Propaguje wiedzę i wędrówki po Polsce.

 1. Korzystałem/am z literatury/Internetu na temat wybranego regionu Polski. Dowiedziałem/am się, jakie aktywności można uprawiać w różnych regionach Polski. Poznałem/am najważniejsze trasy z nimi związane. Przedstawiłem/am je podczas planowania wyjazdu (biwaku/obozu).
 2. Zorganizowałem/am z drużyną/zastępem wyjazd, odpowiadałem za dobór trasy, bogatej w miejsca cenne pod względem historycznym, kulturowym i przyrodniczym.
 3. Odwiedziłem/am kilka miejsc na szlaku tematycznym w danym regionie np. Szlak Zabytków Techniki, Zamków Gotyckich, Cysterski, Piastowski.

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium