Waluty

Sprawność Harcerska ZHP SIM - Strażnik Granicy

0
Cena: 2,50 zł
Producent: Maxtex
Kod produktu: SUB48513
Dostępność: brak towaru
ilość -- + szt.

Opis

Sprawność harcerska Strażnik Granicy / Strażniczka granicy

Zdobyta sprawność udowadnia posiadanie wiedzy dotyczącą funkcjonowania granicy i Straży Granicznej.

Sprawności ZHP przyszywane są na prawym rękawie munduru i zostały podzielone na następujące poziomy:

 • sprawność jednogwiazdkowa - obszycie niebieskie;
 • sprawność dwugwiazdkowa - obszycie zielone;
 • sprawność trzygwiazdkowa - obszycie czerwone.

Sprawność harcerska Strażnik Granicy / Strażniczka granicy - wymagania:

* Zna podstawowe informacje dotyczące granicy państwowej, rozwija podstawowe cechy osobowości przydatne funkcjonariuszowi Straży Granicznej (pamięć, refleks, spostrzegawczość, cierpliwość).

 1. Wiem, co to jest granica i jakie są jej rodzaje (morska, lądowa, lotnicza). Wymieniłem/am kraje graniczące z Polską.
 2. Dowiedziałem/am się, co trzeba zrobić, żeby przekroczyć granicę. Wymieniłem/am podstawowe dokumenty uprawniające do przekroczenia granicy. Wiem, co to jest dowód osobisty, paszport i wiza. Wymieniłem/am i wskazałem/am na mapie przejścia graniczne w swoim województwie.
 3. Ćwiczyłem/am refleks, pamięć i spostrzegawczość w grach typu „znajdź odróżniające szczegóły”, KIM, memory, domino itp. (co najmniej 5 razy w trakcie trwania próby).
 4. Regularnie ćwiczę. Wykonałem/am po 10 brzuszków, pompek i przysiadów.

** Interesuje się funkcjonowaniem granicy państwowej i Straży Granicznej.

 1. Dowiedziałem/am się, jak dzieli się obszar granicy państwowej i czym różnią się jej poszczególne elementy (granica właściwa, pas drogi granicznej, strefa nadgraniczna). Wiem, czym jest oznaczana granica państwa na mapie i w terenie oraz na różnych odcinkach. Wyjaśniłem/am na czym polega różnica między granicą zewnętrzną i granicą wewnętrzną strefy Schengen.
 2. Skrycie obserwowałem/am innych (samemu nie będąc widzianym). Sporządziłem/am meldunek z zaobserwowanych zdarzeń.
 3. Uczestniczyłem/ał w grze odtwarzającej działanie placówki Straży Granicznej lub strażnicy Korpusu Ochrony Pogranicza.
 4. Poznałem/am podstawowe zadania Straży Granicznej. Odróżniłem/am funkcjonariusza Straży Granicznej po wykonywanych zadaniach i mundurze od innych służb. Rozpoznałem/am oznaczenia stopni służbowych na mundurach funkcjonariuszy Straży Granicznej.

*** Pogłębia wiedzę dotyczącą funkcjonowania granicy i Straży Granicznej, włącza tematykę ochrony granic w prowadzone przez siebie gry i zajęcia dla środowiska harcerskiego (zastępu, drużyny).

 1. W czasie ćwiczeń rozpoznałem/am ślady ludzi, określając przy tym: ich wiek, kierunek marszu i sposób poruszania się.
 2. Zdobyłem/łam wiedzę na temat rozpoznawania i zabezpieczania śladów. Zdobytą wiedzę wykorzystałem/am przeprowadzając w terenie zajęcia dla zastępu.
 3. Opracowałem/am grę terenową, planszową lub komputerową dotyczącą ochrony granic, wykorzystując tematykę profilaktyki przestępczości granicznej (przemyt, fałszerstwa dokumentów, nielegalna migracja itp.).
 4. Poznałem/am strukturę Straży Granicznej. Wymieniłem/am Oddziały Straży Granicznej. Dowiedziałem/am się, gdzie znajduje się najbliższa mojemu miejscu zamieszkania jednostka Straży Granicznej.

**** Promuje wiedzę dotyczącą tematyki granicznej. Nawiązuje współpracę ze Strażą Graniczną szkoląc harcerzy i propagując wiedzę na temat funkcjonowania granicy.

 1. Odbyłem/łam kilkudniową wędrówkę po wybranym odcinku granicy lub brałem/am udział w wycieczce na wybrane przejście graniczne. Zapoznałem/łam się ze specyfiką poznanego odcinka granicy i związanymi z tym szczególnymi cechami pełnionej tu służby granicznej.
 2. Przeprowadziłem/am dla młodszych zajęcia dotyczące jednego z poniższych tematów:
  - historia polskich formacji granicznych,
  - nielegalna migracja,
  - przemyt narkotyków, broni i materiałów niebezpiecznych,
  - nielegalny wwóz odpadów,
  - nielegalny wywóz zabytków,
  - handel ludźmi,
  - przemyt egzotycznych zwierząt, roślin oraz produktów z nich pochodzących (wg konwencji CITES).
 3. Wykonałem/am prostą grę edukacyjną (memory, domino, układanka itp.) dotyczącą wybranego tematu.
  Poznałem/am zasady rekrutacji do Straży Granicznej. Przeszedłem/Przeszłam pozytywnie test sprawnościowy, wymagany od kandydatów do SG.
 4. Pełniłem/am służbę na rzecz uchodźców lub uczestniczyłem/am w akcji profilaktycznej związanej z problematyką handlu ludźmi.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium