Waluty

Sprawność Harcerska ZHP SIM - Zwiadowca

2
Cena: 2,50 zł
Producent: Maxtex
Kod produktu: SUB48257
Dostępność: brak towaru
ilość -- + szt.

Opis

Sprawność harcerska Zwiadowca

Zdobyta sprawność udowadnia zdobycie umiejętności rozpoznawania w terenie, łączności oraz kamuflażu.

Sprawności ZHP przyszywane są na prawym rękawie munduru i zostały podzielone na następujące poziomy:

 • sprawność dwugwiazdkowa - obszycie zielone;
 • sprawność trzygwiazdkowa - obszycie czerwone;
 • sprawność czterogwiazdkowa - obszycie czarne.

Sprawność harcerska Zwiadowca - wymagania

** Dobrze orientuje się w terenie. Wykonuje zadania dokładnie i bez zwracania na siebie uwagi.

 1. Wskazałem/am najkrótszą drogę do ważnych miejsc w swojej miejscowości.
 2. Dostarczyłem/am ustną wiadomość do adresata w wyznaczonym terminie, przekazując precyzyjnie i w zwięzłej formie powierzoną informację.
 3. W czasie gry podążałem/am drogą wyznaczona przez znaki patrolowe. Zapamiętałem/am przebytą drogę i samodzielnie nią powróciłem do punktu wyjścia.
 4. W czasie gry poruszałem/am się bezszelestnie, czołgałem/am się, zacierałem/am swoje ślady i przygotowałem/am kamuflaż odpowiedni do otoczenia.

*** Jest dobrym obserwatorem. Sprawnie zdobywa przydatne informacje. Umiejętnie posługuje się środkami łączności.

 1. Znalazłem/am w Internecie (lub w inny sposób) adresy i numery telefonów trzech, wyznaczonych przez drużynowego, instytucji, dysponując tylko ich nazwą. Załatwiłam/em wyznaczoną przez drużynowego sprawę.
 2. W czasie gry: – Schowałem/am i zamaskowałem/am sprzęt, a następnie odnalazłem/am nienaruszony schowek. – Opisałem/am przebytą trasę, wykonałem/am jej dokładny szkic i opisałem/am spotkane osoby.
 3. Obserwowałem/am nieznany mi obóz z dalszej odległości. Dyskretnie stworzyłem/am szkic/plan tego obozu. Plan został sprawdzony pod względem poprawności dowolną metodą (np. przez wykorzystanie w trakcie podchodów przez inną osobę).
 4. Potrafię posługiwać się środkami łączności (np. CB radio). Znam zasady łączności radiowej. Bezbłędnie przekazałem/am meldunek w czasie gry terenowej, posługując się wybranymi sposobami łączności.

**** Potrafi zebrać potrzebne informacje posługując się różnymi źródłami.

 1. Przeprowadziłem/am zwiad na określony temat różnymi technikami (wywiad, obserwacja, badanie dokumentów). Zebrałem/am materiały, sporządziłem/am szczegółowy raport z opisem wykonanych zadań i zaobserwowanych/badanych zdarzeń.
 2. Dotarłem/am w nocy do wyznaczonego miejsca oddalonego o co najmniej 4 kilometry posługując się wyłącznie mapą i busolą (bez wykorzystania elektronicznych środków lokalizacji).
 3. W nieznanym terenie niedostrzeżenie podszedłem/am wskazany obiekt. Wykonałem/am zadanie i niezauważony/a wycofałem/am się.
 4. Nawiązałem/am łączność radiową i przekazałem/am informacje zdobyte podczas zwiadu. Przeprowadziłem/am w zastępie/drużynie szkolenie z łączności.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium