Śpiwór jest niezbędnym elementem akcesoriów noclegowych zabieranych na wyprawy różnego rodzaju. Niezależnie od miejsca, w którym będziesz spać – campingu, schroniska, dzikiego miejsca na polanie, śpiwór z pewnością Ci się przyda. Warto jednak wybrać taki produkt, który Cię zabezpieczy przed czynnikami zewnętrznymi, a także zapewni Ci komfort. Śpiwór turystyczny jest lekki, łatwo go zapakować do plecaka (lub przypiąć) oraz skutecznie chroni przed wychłodzeniem. Oczywiście, wszystko zależy od tego jaki śpiwór turystyczny wybierzesz. Śpiwór śpiworowi jest nierówny!
Śpiwory turystyczne dzielimy przez wzgląd na rodzaj materiału, z jakiego jest wykonany, wytrzymałość na temperatury oraz ze względu na kształt. Niektóre śpiwory zapewnią ciepło nawet przy bardzo niskich temperaturach (np. -15 stopni), inne lepiej się sprawdzą przy dodatnich. Wyróżniamy śpiwory turystyczne z wypełnieniem puchowym i syntetycznym. Te pierwsze wypełnione są pierzem, czyli naturalną ociepliną, która zapewnia odpowiednią ochronę nawet w ekstremalnych warunkach atmosferycznych. Takie śpiwory turystyczne puchowe są świetne na zimowe wyjazdy w góry czy jesienne biwaki. Śpiwory wypełnione puchem są bardzo lekkie i mają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Jedynym ich problemem jest kwestia czyszczenia – wypełnienie puchowe wymaga specjalnego podejścia, do czyszczenia tego rodzaju śpiwora potrzeba dobrego przygotowania i cierpliwości. Przy zawilgoceniu puchu może dojść do rozwoju pleśni i zniszczenia właściwości pierza. Alternatywą dla naturalnych śpiworów turystycznych są śpiwory z wypełnieniem syntetycznym. Nie są one tak doskonałe jak te z puchem, dlatego rekomendujemy ten wybór na wyprawy, podczas których temperatury nie będą niższe niż -5 stopni. Ociepliny syntetyczne są znacznie bardziej odporne na wilgoć, ich pielęgnacja jest prosta, nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak w porównaniu z puchowymi śpiworami, te syntetyczne nie cechują się aż tak dobrą izolacją zimna.
W zależności od pogody i sezonu wyprawy, należy wybrać odpowiedni śpiwór turystyczny. Do wyboru mamy śpiwory letnie, zastępujące zwykłą domową kołdrę, idealne na letnie wyprawy, śpiwory dwusezonowe, trzysezonowe i czterosezonowe. Dwusezonówki to śpiwory turystyczne polecane na wyprawy od późnej wiosny do wczesnej jesieni, czyli gdy temperatury nie spadają poniżej 0. Taki śpiwór przyda się na wyprawę w góry z noclegiem „pod chmurką”, jak i na polu namiotowym. Śpiwór trzysezonowy to znacznie bardziej odporny śpiwór, zapewniający odpowiednią termoizolację w czasie zimowych wypraw. Najmocniejszym pod tym względem będzie śpiwór czterosezonowy, dający gwarancję że nie wychłodzimy się podczas ujemnych temperatur czy silnego wiatru.
Wpływ na właściwości termoizolacyjne ma również kształt śpiwora. Do wyboru mamy śpiwór mumia lub kopertę. Modele o kształcie koperty są polecane na sezon wiosenno-letni, zapewniają one znacznie większy komfort pod względem swobody ruchów. Inaczej jest w przypadku śpiworów w kształcie mumii, mają one znacznie lepsze właściwości termoizolacyjne, zapewniają ciepło w przypadku niskich temperatur. Śpiwory o kształcie mumii otulają ciało, zabezpieczają je przed wychłodzeniem. Konstrukcja tego typu śpiwora blokuje wnikanie chłodu powodującego dyskomfort podczas snu. Największym atutem tego rodzaju śpiwora jest kaptur ze ściągaczami zakładany na głowę. To przez głowę ucieka ponad 70% ciepła!
Jeśli mimo naszych wskazówek, nie wiesz, jaki śpiwór powinieneś wybrać, skontaktuj się z nami. Chętnie podpowiemy, a jakie akcesoria warto się zaopatrzyć na planowaną wyprawę.