Waluty

Chusty harcerskie to jeden z najważniejszych elementów umundurowania. Chusta harcerska ZHP ma kształt trójkątny i przedstawiają barwy środowiska, które dominują także na naramiennikach i proporcach. Noszona jest zazwyczaj pod kołnierzem munduru harcerskiego i spina ją pierścień harcerski lub węzeł.
Barwy środowiska, a więc i chusty harcerskie mogą przyjmować najróżniejszą kolorystykę.
Nasza składnica harcerska oferuje jedno-, dwu- i wielokolorowe chusty harcerskie, również z lamówkami i tasiemkami.


Chusty harcerskie z lamówką i tasiemkami

Każde środowisko (drużyna, szczep lub związek drużyn) samodzielnie ustala wzór chusty harcerskiej. Może być ona jednokolorowa lub dwukolorowa, a nawet wielobarwna. Część drużyn decyduje się na chusty harcerskie z lamówkami, niektóre także wybierają tasiemki. Zajmujemy się szyciem chust harcerskich na zamówienie, dlatego jeśli w naszej ofercie nie znajdziesz dokładnie takich chust, jakie noszą harcerze w Twoim szczepie, skontaktuj się z nami – uszyjemy chusty środowiskowe zgodnie z wytycznymi.

Chusta harcerska ZHP – barwy środowiska i praktyczna część munduru

Obecnie mundury harcerskie rzadko wykorzystuje się w celach praktycznych, w terenie. Jednak w założeniach twórcy skautingu Roberta Baden-Powella mundur miał być praktycznym i wygodnym strojem każdego skauta. Ideę tę podzielali twórcy harcerstwa w Polsce – Andrzej Małkowski i Olga Drahonowska-Małkowska, którzy również uczyli harcerzy i harcerki, jak można wykorzystać mundur w terenie. Chusty harcerskie są tą częścią munduru, które mają najpraktyczniejsze zastosowanie. Jeśli harcerz będzie udzielał pierwszej pomocy, nie mając pod ręką apteczki, z całą pewnością sięgnie właśnie po chustę – może ona posłużyć za temblak, za opatrunek uciskowy lub po zmoczeniu zimną wodą za opatrunek chłodzący czoło i kark. I chociaż współcześnie praktycznie nie zdarza się w ten sposób wykorzystywać części umundurowania, warto pamiętać o takiej możliwości.

Drużyny i szczepy poznajemy nie tylko po kolorach chust harcerskich, ale także po sposobie ich wiązania. Większość środowisk wiąże chusty „na wprost”, ale spotkać też można wiązania chust „na krzyż”. Zawsze jednak potrzebny jest pierścień do chusty zwany także suwakiem, za pomocą którego wiąże się chustę. Chusty harcerskie, pierścienie, a także chusty skautowe zamówisz w naszym sklepie, również z możliwością realizacji indywidualnego zamówienia.

Sprawdź również inne nasze akcesoria harcerskie jak: beret harcerski, wywijki harcerskie oraz pas harcerski - zapraszamy!  

Chusty harcerskie - INSTRUKCJA ZAMAWIANIA

1. Zamówienia na chusty spersonalizowane prosimy przesyłać na adres mailowy: produkcja@morowo.com.pl

2. W treści prosimy zawrzeć następujące informacje:


Rodzaj: Chusta jedno czy dwukolorowa?
- Rozmiar chusty: Rozmiar 70 cm x 70 cm x 100 cm  (rozmiar uniwersalny harcerski np. chusta harcerska zhp lub chusta zucha) czy 90 cm x 90 cm x 130 cm (rozmiar uniwersalny skautowy)?
Kolor chusty. Kolory materiałów, których używamy do produkcji widnieją w galerii zdjęć.

W przypadku chust dwukolorowych, prosimy o informację jaki kolor ma zostać umieszczony po stronie krzyża harcerskiego, a jaki po drugiej stronie.

-  Ilość obszytych boków. W przypadku chust z lamówką lub tasiemką, prosimy o informację na ilu bokach mają zostać naszyte – 1,2 lub 3 boki (tasiemki/lamówki).

- Kolor lamówki/tasiemki. Kolory lamówek oraz tasiemek, których używamy do produkcji widnieją w galerii zdjęć, jest to informacja niezbędna, aby chusta harcerska z lamówką lub tasiemką została zrealizowana poprawnie
Odległości oraz wymiary lamówek /tasiemek. Lamówki mogą zostać naszyte w dwóch szerokościach: 1 lub 2 cm.
Tasiemki mają szerokość 1 cm. Możemy je naszyć na brzegu chusty lub lamówki.
Mamy również możliwość naszyć tasiemkę w odległościach 1 lub 2 cm od brzegu chusty lub lamówki.
Wykończenie chust. Brzegi chusty mogą zostać obszyte owerlokiem lub brzeg chusty może zostać podwinęty.

UWAGA! W przypadku chust z lamówką naszytą na 1 lub 2 bokach, boki bez lamówki zawsze zostają wykończone podwinięciem.

- Ilość chust. Zamówienia spersonalizowane realizujemy od 10 szt. W przypadku chust dwukolorowych liczba zamawianych chust musi być zawsze parzysta.

3. W przypadku innych wymagań produkcyjnych lub nieścisłości, prosimy o dokładne opisanie lub przesłanie projektu/zdjęcia mailowo.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium