Waluty

Lornetki do obserwacji ptaków, nieba i przyrody

Wybierasz się na biwak bądź jedziesz w podróż? Jesteś miłośnikiem natury, harcerzem albo wędrowcem? Zanim wyruszysz w drogę, zadbaj o niezbędne wyposażenie plecaka turystycznego. Ważnym elementem jest lornetka do obserwacji przyrody, dzięki której niejako zbliżysz się do dzikich i płochliwych zwierząt pozostających w oddali, ptaków, a nawet owadów. W niniejszej kategorii znajdziesz lornetki dostosowane do różnych zadań. Ze względu na przydatność do konkretnego rodzaju obserwacji wyróżniamy modele takie jak:

  • lornetka do obserwacji ptaków - z dużym przybliżeniem,
  • lornetka do obserwacji samolotów - z jeszcze większym przybliżeniem,
  • lornetka do obserwacji nieba w dzień - z szeroką optyką wpuszczającą dużo światła,
  • lornetka do obserwacji gwiazd - wymaga szerszej optyki wpuszczającej światło względem modelu dziennego,
  • lornetka do obserwacji przyrody w wymiarze mikro, m.in. owadów, płatków kwiatów.

Zobacz też sprzęt biwakowy i sprzęt turystyczny.

Lornetka z dalmierzem, noktowizorem, zoomem

Kolejne rozróżnienie lornetek można przeprowadzić w oparciu o dodatkowe funkcje, a co za tym idzie zadania specjalne, w których będziesz mógł wykorzystać dany model. W sklepie Morowo znajdziesz rozwiązania takie jak:

  • lornetka termowizyjna - do obserwowania przyrody także nocą i wykrywania zwierząt na podstawie wytwarzanego przez nie ciepła,
  • lornetka noktowizyjna - do widzenia w ciemnościach całych kadrów ze szczegółami,
  • lornetka z dalmierzem - do odmierzania odległości pomiędzy obserwatorem a obserwowanym obiektem,
  • lornetka z zoomem - ze zmiennymi wartościami przybliżenia.

Niektóre modele lornetek mogą łączyć wymienione wyżej cechy. Przykładowo lornetka z noktowizorem, dalmierzem, powłoką wodoodporną i podświetlanym kompasem kierunkowym sprawdzi się jako lornetka wojskowa. Lornetka na podczerwień wykorzystana jako lornetka z noktowizorem umożliwi widzenie nawet w zupełnej ciemności, czyli chociażby nocą na biwaku w środku gęstego lasu.

Mała lornetka vs. lornetka z dużym powiększeniem

Wybierając lornetkę podróżną czy harcerską, będziesz poruszał się pomiędzy chęcią jak najlepszego widzenia i ergonomią. Małe lornetki docenisz podczas wędrowania po górach, gdy każdy dodatkowy ciężar utrudnia marsz. Warto jednak pamiętać, że taka lornetka - teatralna czy też kieszonkowa - nie odznacza się szczególnie dużym przybliżeniem. Z kolei doskonała do obserwacji obiektów znajdujących się daleko lornetka z dużym powiększeniem - np. lornetka astronomiczna - jest bardzo ciężka i nierzadko wymaga zastosowania statywu. Jeśli idziesz na polanę, by oglądać spadające gwiazdy, przyda Ci się lornetka o największym przybliżeniu, natomiast w podróży lornetka na statywie sprawiłaby Ci kłopot w transporcie.

Obejrzyj lornetki w sklepie Morowo i przeczytaj ich specyfikacje. Zwróć uwagę przede wszystkim na modele ze stałą optyką, ponieważ lornetki z zoomem są łatwiejsze do uszkodzenia, a jakość obrazu ustępuje jakości zapewnianej przez lornetki bez regulacji przybliżenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium