Waluty

Chusty harcerskie

Chusty harcerskie to jeden z najważniejszych elementów umundurowania. Przedstawiają barwy środowiska, które dominują także na naramiennikach i proporcach. Barwy środowiska, a więc i chusty harcerskie mogą przyjmować najróżniejszą kolorystykę. W naszej składnicy harcerskiej znajdziesz jedno-, dwu- i wielokolorowe chusty harcerskie, również z lamówkami i tasiemkami.

Chusty harcerskie z lamówką i tasiemkami

Każde środowisko (drużyna, szczep lub związek drużyn) samodzielnie ustala wzór chusty harcerskiej. Może być ona jednokolorowa lub dwukolorowa, a nawet wielobarwna. Część drużyn decyduje się na chusty harcerskie z lamówkami, niektóre także wybierają tasiemki. Zajmujemy się szyciem chust harcerskich na zamówienie, dlatego jeśli w naszej ofercie nie znajdziesz dokładnie takich chust, jakie noszą harcerze w Twoim szczepie, skontaktuj się z nami – uszyjemy chusty środowiskowe zgodnie z wytycznymi.

Chusty harcerskie – barwy środowiska i praktyczna część munduru

Obecnie mundury harcerskie rzadko wykorzystuje się w celach praktycznych, w terenie. Jednak w założeniach twórcy skautingu Roberta Baden-Powella mundur miał być praktycznym i wygodnym strojem każdego skauta. Ideę tę podzielali twórcy harcerstwa w Polsce – Andrzej Małkowski i Olga Drahonowska-Małkowska, którzy również uczyli harcerzy i harcerki, jak można wykorzystać mundur w terenie. Chusty harcerskie są tą częścią munduru, które mają najpraktyczniejsze zastosowanie. Jeśli harcerz będzie udzielał pierwszej pomocy, nie mając pod ręką apteczki, z całą pewnością sięgnie właśnie po chustę – może ona posłużyć za temblak, za opatrunek uciskowy lub po zmoczeniu zimną wodą za opatrunek chłodzący czoło i kark. I chociaż współcześnie praktycznie nie zdarza się w ten sposób wykorzystywać części umundurowania, warto pamiętać o takiej możliwości.

Drużyny i szczepy poznajemy nie tylko po kolorach chust harcerskich, ale także po sposobie ich wiązania. Większość środowisk wiąże chusty „na wprost”, ale spotkać też można wiązania chust „na krzyż”. Zawsze jednak potrzebny jest pierścień do chusty, zwany także suwakiem, za pomocą którego wiąże się chustę. Chusty harcerskie, pierścienie, a także chusty skautowe zamówisz w naszym sklepie, również z możliwością realizacji indywidualnego zamówienia – zapraszamy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl