Waluty

Getry i wywijki do munduru harcerskiego

Getry, a niekiedy także wywijki, są nieodłącznym elementem munduru. W wielu środowiskach nosi się wyłącznie getry, często w barwach środowiskowych, ale nie rzadko dodatkiem do getrów są wywijki harcerskie. Mimo krótkiej przerwy, w czasie której regulamin mundurowy nie pozwalał na noszenie wywijek, noszone są od wielu lat.

Getry i wywijki – czym się różnią?

Podstawą w umundurowaniu są getry z praktyczną gumką na dole. W zależności od środowiska noszone są całkowicie rozwinięte – sięgają wtedy niemal do kolana – lub zwinięte tak, by wystawały jedynie za kostkę. Zdarza się także spotkać harcerzy z zawiniętymi getrami tak, by sięgiały do połowy łydki. Część drużyn decyduje się na uniwersalne czarne getry, jednak w wielu środowiskach noszone są getry w barwach środowiskowych – dokładnie takich samych, jak chusty.

Getry noszone są do spódnic i krótkich spodni mundurowych. Zakładane na stopy w skarpetce i wywijane (lub nie) po założeniu obuwia mają za zadanie chronić kostki bądź całe łydki przed zranieniem się podczas pieszych wycieczek po lesie. Dodatkowo mogą być na nie zakładane kolorowe wywijki.

Getry i wywijki są obowiązkowym częścią umundurowania do spódnicy i krótkich spodni. Stanowią także element identyfikacyjny środowiska. Zamówisz je w naszym sklepie, również z możliwością indywidualnego zakupu getrów na zamówienie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl