Pozostałe wpisy
Kategorie
Waluty
ASG czy wiatrówka? Co Wybrać?

ASG czy wiatrówka? Co Wybrać?

ASG czy wiatrówka? Co Wybrać?

Czasami stajemy przed dylematem wyboru i zastanawiamy się co wybrać - ASG, czy może wiatrówkę...

Musimy sobie uświadomić, jakie są różnice pomiędzy tymi bardzo popularnymi formami rekreacji strzeleckiej, które mają ze sobą wiele wspólnego, jednocześnie każda z nich posiada swoje unikalne cechu i zalety.

ASG (Air Soft Gun) jest popularnym rodzajem replik broni palnej, wykorzystywanych głównie do rekreacji strzeleckiej. Występują one w formie długiej, czyli karabinków, oraz krótkiej, np. pistoletów.

Odwzorowanie do oryginału stoi na bardzo wysokim poziomie, gdzie waga i sposób działania są zbliżone, a nawet mogą one być niemalże identyczne z pierwowzorem.

Amunicją są plastikowe kulki kalibru 6mm o różnej wadze, dobieranych w zależności od rodzaju repliki, jej siły i rodzaju scenariusza potyczki.

ASG często jest stosowana w grach taktycznych, symulacjach pola walki, zwanych jako Airsoft.

Pomimo że pistolety i karabiny ASG do złudzenia przypominają prawdziwą broń, nie wymagają posiadania żadnych zezwoleń. Ich energia kinetyczna nie przekracza ustawowej bariery 17J, przez co nie jest klasyfikowana jako broń.

W zależności od tego, do jakiego celu będziemy wykorzystywać karabinek bądź pistolet, nasz wybór zakupu poszczególnej jednostki, powinien być przemyślany.

Jeżeli replika ASG ma służyć przede wszystkim do zabawy, polecimy taką o niższej wartości fps, czyli o słabszej sile wylotowej z lufy, liczonej w metrach na sekundę (m/s).

Taki karabinek świetnie sprawdzi się na mniejszych dystansach, jednocześnie pozwoli on na zaznajomienie się z bronią, trenowania jej obsługi, oraz poznawania i stosowania technik strzeleckich.

Oczywiście modeli replik jest dosyć dużo. Będą się one różniły materiałem z którego zostały wykonane, poziomem realizmu odwzorowania, wyposażeniem zewnętrznym, konstrukcją wewnętrzną, no i oczywiście mocą.

Najmocniejsze z nich osiągają moc około 400 fps, a nawet i więcej. Średnia odległość, którą może pokonać wystrzelona kulka, to 50-60m, choć jest to też uzależnione od wielu czynników, takich jak, wiatr, rodzaj i waga samej kulki, wykonania repliki, czy moc akumulatora.

Wiatrówki, u większości z nas są doskonale znane i myślę, że prawie każdy kiedyś z takiej strzelał. Produkowane są w wersji krótkiej, jako pistolet czy rewolwer, oraz długiej w postaci karabinka.

Najpopularniejszymi są wiatrówki tłokowe, czyli popularne, sprężynowe, w których naciągnięta sprężyna, a następnie poprzez jej rozprężenie, generuje energię kinetyczną, dzięki czemu tłok jest w stanie sprężyć powietrze, które nadaje pociskowi prędkość wylotową.

Są jeszcze wiatrówki w systemie PCP, posiadające pod lufą zbiornik na sprężone powietrze, PCA, gdzie samodzielnie pompujemy powietrze, za pomocą znajdującej się pod lufą pompki.

Wiatrówki strzelają śrutem w najbardziej popularnych kalibrach 4,5 mm, 5,5 mm, rzadziej większymi typu dla przykładu 9 mm, lub większe.

Podobnie jak ASG, nie wymagają one zezwolenia, o ile nie przekraczają ustawowych 17J. W przeciwnym razie, wiatrówkę taką musimy zarejestrować, ponieważ według ustawy o broni i amunicji, jest ona traktowana jako broń pneumatyczna.

Karabinki, jak i pistolety pneumatyczne, wykorzystywane są w strzelectwie sportowym, jak i w rekreacyjnym strzelaniu przede wszystkim do tarcz.

Trzeba tu nadmienić, że wiatrówki są dużo mocniejsze pod względem energii kinetycznej od ASG. Różnica w mocy jest przeogromna, do tego strzelamy śrutem, czy stalowymi kulkami, o właściwościach balistycznych zbliżonych do strzelania z broni palnej.

Dlatego nie możemy ich używać w rozgrywkach typu Airsoft. Mogą one wyrządzić nam dużą, czasami nieodwracalną krzywdę, przez co, nie wolno z nich strzelać do istot żywych.

Stawiając sobie zadane na początku pytanie, co wybrać ASG czy wiatrówkę, musimy się zastanowić, do czego będziemy je wykorzystywać, jaka potrzeba posiadania nami kieruje. Choć w obydwu tych przypadkach istnieją punkty wspólne, tak zastosowanie ich w praktyce, może być zupełnie odmienne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium