Pozostałe wpisy
Kategorie
Waluty
Czy obóz przetrwania dla dzieci to dobry wybór na wakacje?

Czy obóz przetrwania dla dzieci to dobry wybór na wakacje?

Obóz przetrwania dla młodzieży i dzieci to niewątpliwie ciekawy pomysł na wakacje. Czy jednak warty rozważenia i bezpieczny? A może jest to surowy, drastyczny obóz przetrwania dla trudnej młodzieży, z którego dziecko wróci smutne bądź przerażone? Dziś zdradzimy Ci, na czym polega tajemniczy, ekscytujący obóz survival oraz co musisz zapakować dziecku do plecaka, jeśli zdecydujesz się je na takowy wysłać. Zapraszamy!

Mit: to obóz przetrwania dla niegrzecznych dzieci

Na początek rozprawmy się z popularnym mitem, że na obozy survival powinno się wysyłać wyłącznie lub przede wszystkim nieposłuszne, krnąbrne dzieci. Owszem, tego typu wyjazdy mogą przysłużyć się ich zachowaniu na co dzień. Nie można jednak oczekiwać, że kilkudniowe wakacje z misjami i koniecznością ścisłego przestrzegania regulaminu odmienią dziecko na dobre. Dadzą mu wartościowe podstawy, niemniej na sposób bycia młodzieży wpływa o wiele więcej czynników: wychowanie, otoczenie rówieśnicze, doświadczenia, wzorce domowe i zewnętrzne. Jeden wyjazd survivalowy nie rozwiąże problemu, dlatego nie jest to żaden obóz przetrwania dla trudnej młodzieży, tylko po prostu obóz przetrwania dla młodzieży.

Dla kogo jest obóz survivalowy?

Obóz przetrwania dla dzieci jest gratką dla harcerzy, małych poszukiwaczy skarbów i miłośników przygód - także tych książkowych i filmowych. Jeżeli dziecko lubi spędzać czas na łonie natury, zwłaszcza w lesie, a do tego ma mnóstwo energii i ciągnie je do atrakcji zapewniających skok adrenaliny, prawdopodobnie jest idealnym kandydatem na wakacje z misjami.

Obóz survival na świeżym powietrzu to również ciekawa propozycja dla młodzieży, która jest uzależniona od elektroniki: smartfonów, tabletów, komputerów, i nie wyobraża sobie życia bez internetu. Oldschoolowy obóz przetrwania pokaże nastolatkom, że mogą rewelacyjnie zorganizować sobie czas bez nowoczesnych gadżetów.

Czego uczy obóz survivalowy dla młodzieży i dzieci?

Bez względu na rodzaj - o czym przeczytasz za chwilę - każdy obóz survivalowy dla młodzieży i dzieci uczy wartości takich jak koleżeństwo, empatia, pomoc, współpraca, praca w grupach małych i dużych. Wymagający samodzielności wyjazd survivalowy pokazuje, jak być niezależnym, pomysłowym i kreatywnym, i to bez podpowiedzi rozwiązań wyszukanych w Google'u. Do łask powracają niemal zapomniane wartości: honor, prawdomówność, dotrzymywanie słowa.

Oczywiście oldschoolowy obóz przetrwania dla dzieci i młodzieży uczy także życia bez elektroniki i czerpania frajdy ze "zwykłych" kontaktów z innymi ludźmi, obcowania z przyrodą. Dzieci mogą się wyszaleć, ale też wyciszyć i złapać dystans do współczesnej codzienności.

Czy obozy survival są bezpieczne?

Rodzice mogą się obawiać, że wysyłając podopiecznego na obóz przetrwania dla dzieci, ryzykują jego zdrowiem, a nawet życiem. Niesłusznie! Po pierwsze obozy survival są prowadzone przez profesjonalistów. Po drugie każda grupa dobierana jest wiekowo i właśnie od wieku uczestników zależy, jakie atrakcje pojawiają się w harmonogramie. Na pewno pięciolatek nie dostanie do ręki karabinu do paintballu ani nie zostanie sam na sam z ogniskiem - nie martw się. Po trzecie wakacje z misjami przeznaczone są dla niewielkich grup, dzięki czemu wychowawcy mają dzieci zawsze pod okiem i kontrolują sytuację.

Nawet jeśli wyślesz dziecko na obóz survivalowy dla młodzieży bez elektroniki, będziesz mógł się z nim skontaktować - albo poprzez wychowawcę, albo w wyznaczonych godzinach, kiedy uczestnicy survivalowych wakacji otrzymają telefony z powrotem.

Obóz przetrwania dla dzieci i młodzieży - atrakcje

Obozy survival dzielą się na rodzaje pod względem trudności i zaplanowanych atrakcji. Przykładowo obóz survivalowy dla młodzieży nieco starszej może być militarny, a obóz przetrwania dla dzieci młodszych - łagodny, pozbawiony elementów żołnierskich.

Trudniejszy obóz przetrwania dla młodzieży może składać się ze szkolenia: technik kamuflażu, komunikacji niewerbalnej, prowadzenia obserwacji, posługiwania się bronią (łukiem, karabinem do paintballu). Na takim wyjeździe podczas wieczornych ognisk młodzież słucha opowieści militarnych i historycznych.

Łatwiejszy obóz survival dla dzieci opiera się na afirmacji kontaktu z przyrodą, np. sadzeniu i ochronie roślin, rozpoznawaniu gatunków drzew i ptaków, pokonywaniu łatwych torów przeszkód stworzonych przez organizatorów.

Natomiast niezależnie od grupy wiekowej obóz survivalowy zawiera atrakcje takie jak: rozkładanie namiotów, budowanie szałasów, przygotowywanie posiłków w warunkach polowych, organizowanie życia w razie klęski żywiołowej, opatrywanie ran i transport rannych, pierwsza pomoc, rozpalanie ogniska krzesiwem, przeciąganie liny i pokonywanie naturalnych przeszkód, chodzenie po bagnach, chodzenie w nocy, posługiwanie się kompasem, wykorzystywanie roślin w celach medycznych, gry terenowe i zespołowe.

Co zabrać na obóz przetrwania dla młodzieży i dzieci?

Jeżeli wraz z podopiecznym zdecydujecie, że tego lub przyszłego roku pojedzie na obóz przetrwania dla dzieci, listę zalecanych do zabrania przedmiotów dostaniecie od organizatora. Natomiast niemal pewne jest, że znajdą się na niej wyłącznie podstawowe rzeczy - w końcu obóz survival ma nauczyć dziecko zaradności bez pomocy zewnętrznych.

Spis przedmiotów potrzebnych na obozie survivalowym najczęściej obejmuje nóż harcerski, latarkę, środek przeciw kleszczom i komarom, karimatę oraz śpiwór. Nie wolno też zapomnieć o wygodnej, ciepłej i praktycznej odzieży - takiej, którą można pobrudzić czy zniszczyć. Niezbędne są kurtka przeciwdeszczowa, luźne podkoszulki, bielizna i skarpety na wymianę, spodnie dresowe. Właściwe kolory to te stonowane, naturalne, militarne. Obejrzyj naszą odzież na obozy survival, żeby się zainspirować. Przykładowy komplet ubrań na wakacje z misjami to:

 

Miłej zabawy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium