Pozostałe wpisy
Kategorie
Waluty
Czy warto wybrać hamak zamiast namiotu?

Czy warto wybrać hamak zamiast namiotu?

Na biwaku, obozie czy w czasie pieszej podróży najczęściej śpi się w śpiworze pod namiotem. W ostatnim czasie jednak coraz modniejszy staje się... hamak do spania. Czy rzeczywiście jest w stanie zastąpić namiot? Jeśli tak, w jakich sytuacjach? I co warto wiedzieć, wybierając hamak zamiast namiotu? Przekonaj się!

Hamak do spania - lepszy wybór?

Osoby wybierające hamak zamiast namiotu to zwykle te, które wyruszają na długą pieszą wędrówkę albo udają się w długą podróż, nierzadko po różnych krajach, z dala od domu. Wszystko dlatego, że im dłuższy czas wyprawy, tym bardziej odczuwalny staje się każdy dodatkowy ciężar w plecaku.

Na tym polu hamak do spania pokonuje namiot, przy czym jedynie w modelu ultralekkim i pozbawionym dodatków: moskitiery, tropiku. Ultralekki hamak osiąga nawet 0,35 kg, podczas gdy ultralekki namiot ok. 1,1 kg. Różnica jest odczuwalna. Niestety za komfort lekkiego plecaka płaci się nocą, gdy owady nie dają zasnąć, pada deszcz bądź w pobliżu nie ma drzew. Z kolei przykładowy hamak z moskitierą, taki jak hamak DD Frontline Olive Green, waży już 0,85 kg.

Namiot czy hamak? - plusy namiotu

Zacznijmy od popularniejszego rozwiązania, jakim jest klasyczny namiot do spania w lesie, górach, na polanie czy w innym miejscu. To dosłownie przenośny dom - ze ścianami, dachem i podłogą. Chroni przed wiatrem, deszczem, promieniami słonecznymi. Pozwala zachować prywatność, jeśli dookoła znajdują się obcy ludzie. Jeżeli posiada się kłódkę turystyczną, można zabezpieczyć przechowywany w środku dobytek. Dodatkowo ma się poczucie bycia chronionym przed dzikimi zwierzętami.

Szczególnie ważny jest fakt, iż namiot da się rozstawić w każdej przestrzeni, w której znajduje się wystarczająco dużo miejsca, czyli niemal wszędzie. Mniej miejsca zajmuje namiot dla jednej osoby, więcej dla dwóch lub kilku, natomiast w tym drugim można grać w gry, wspólnie spożywać posiłki i socjalizować się niezależnie od pogody.

Hamak zamiast namiotu? - plusy hamaka

Jak wspomnieliśmy, hamak zamiast namiotu sprawdza się w przypadku osób, którym zależy na lekkim i wygodnym bagażu. Jest bardzo ergonomiczny. Hamak, taki jak model DD Chill Out, nie tylko zajmuje mniej miejsca, ale także dopasowuje się kształtem do innych rzeczy przenoszonych w plecaku, jako iż - w przeciwieństwie do namiotu - nie ma sztywnych elementów.

Hamak do spania w powietrzu pozwala uniknąć chłodu podłoża i leżenia na nierównej, twardej powierzchni (karimata pod śpiwór zabiera dodatkowe miejsce w bagażu). Hamak na drzewie lepiej wpływa na kręgosłup i jakość snu. I na koniec wygodniej jest przenosić zapasowe liny do hamaka niż stelaż do namiotu.

Jak się wyspać w namiocie? - minusy namiotu

Aby namiot do spania był wygodny, zapewniał komfortową i zdrową pozycję w trakcie snu oraz pozytywnie przekładał się na jakość wypoczynku, musi zostać wyściełany materacem lub karimatą. Masz więc do wyboru znacząco obciążyć plecak turystyczny bądź przystać na doświadczanie twardego i nierównego podłoża. Sam namiot - bez dodatków - także negatywnie wpływa na wagę i ergonomiczność bagażu. Jest cięższy od hamaka do spania i ma sztywny stelaż, który trudniej włożyć do plecaka.

Jeśli stelaż pęknie w środku lasu czy w połowie wędrówki po górach, pojawi się kłopot. Ponadto z uwagi na stelaż namiot do spania ustawia się wolno - całość zajmuje zdecydowanie więcej czasu niż powieszenie hamaka w lesie.

Na czym zawiesić hamak? - minusy hamaka

Czyżby zatem hamak na drzewie był idealnym rozwiązaniem w podróży? Niekoniecznie. Po pierwsze może być droższy niż ultralekki namiot, zwłaszcza jeśli wybierze się model z moskitierą i tropikiem bądź tarpem, np. propozycją firmy MFH. Zdecydowanie warto to zrobić, ponieważ bez udogodnień hamak do spania naraża użytkownika na zmoknięcie podczas deszczu i pogryzienie przez komary.

Dalej odpowiedzi wymaga bardzo, bardzo ważne pytanie: na czym zamocować hamak? Jeśli w czasie wędrówki nie znajdziesz dwóch stałych, stabilnych punktów - najczęściej drzew, rzadziej skał - nie będziesz mógł powiesić hamaka. Oczywiście hamak z ramą nie wchodzi w grę, bo jest to rozwiązanie ciężkie, skierowane do właścicieli domów z ogrodem.

Jakie inne wady wykazuje hamak do spania? Chociażby taką, że jest to "łóżko" dla jednej osoby. Nie można wypoczywać, grać w gry czy spędzać czasu w inny sposób z kompanami, kiedy pogoda nie pozwala siedzieć na świeżym powietrzu. Minusami są również utrata użyteczności w przypadku rozdarcia materiału (tej wady nie ma namiot, który można skleić taśmą; rozwiązaniem może być namiot ze wzmocnionego materiału, np. model Army firmy Malatec) oraz mniejsze poczucie bezpieczeństwa w małej i ciasnej przestrzeni, w której jest się wystawionym na zagrożenie ze strony ludzi i zwierząt.

Hamak na drzewie - porady dla podróżników

Po poznaniu zalet i wad obu propozycji wybierasz hamak do spania? Pamiętaj więc o kilku rzeczach:

  • hamak w lesie powinien mieć zarówno moskitierę, jak i tropik, chyba że znasz warunki podróży i jesteś pewny, że nie grożą Ci komary ani opady deszczu,
  • upewnij się, że w czasie wędrówki będziesz miał na czym powiesić hamak. Twoja trasa powinna prowadzić przez las z drzewami bądź ścieżkę ze skałami,
  • znajduj lokalizację noclegową odpowiednio wcześnie, by rozwiesić hamak do spania, a w razie konieczności przenieść go w inne miejsce,
  • wraz z hamakiem zabierz linki na wymianę,
  • poćwicz rozwieszanie hamaka na drzewie przed wyjazdem.

Zachęcamy do obejrzenia wszystkich hamaków i namiotów w sklepie Morowo. W razie pytań służymy pomocą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium