Pozostałe wpisy
Kategorie
Waluty
Czym są racje żywnościowe wojskowe, co zawierają i jak wybrać najlepsze?

Czym są racje żywnościowe wojskowe, co zawierają i jak wybrać najlepsze?

Przygotowujesz się do długiej wyprawy survivalowej? Pakujesz plecak ewakuacyjny? Przekonaj się, czym są racje żywnościowe wojskowe, i wybierz najkorzystniejsze. W niniejszym artykule zebraliśmy podstawowe informacje o racjach wojskowych dla osób chcących wykorzystać je amatorsko. Zachęcamy do przeczytania.

Co to są racje żywnościowe wojskowe?

Racje żywnościowe wykorzystywane są przede wszystkim jako racje wojskowe, survivalowe, prepperskie i turystyczne. Obejmują produkty spożywcze i akcesoria do ich jedzenia, które dzięki specyficznym cechom sprawdzają się w trudnych warunkach, np. w terenie lub bunkrze, w czasie wędrówki bądź biwakowania w głuszy. Co ważne, racje żywnościowe przeznaczone są dla jednej osoby i zawierają produkty dostarczające energię odżywczą z korzystnym rozkładem białek, węglowodanów i tłuszczów, by zapewnić konsumentowi zdrowie, siłę i energię.

Choć racje wojskowe kojarzone są z zastosowaniem przez żołnierzy, dostęp do nich mają także cywile. Stanowią wyposażenie podróżników i wędrowców górskich. Z uwagi na długi termin przydatności do spożycia racje żywnościowe wojskowe warto umieścić w domowej spiżarni, zwłaszcza gdy krajowi grozi wojna lub obowiązuje izolacja ze względu na epidemię, a także w plecaku ucieczkowym. Polecamy artykuł: Kompletny plecak ewakuacyjny. Co obejmuje wyposażenie plecaka ewakuacyjnego?

Racje wojskowe MRE vs. kompleksowe racje żywnościowe długoterminowe

Tradycyjne racje żywnościowe wojskowe dzielą się na dwa rodzaje: racje żywnościowe całodzienne i racje wojskowe MRE. Te pierwsze zawierają kompletny zestaw produktów spożywczych pokrywający dobowe zapotrzebowanie kaloryczne jednej osoby dorosłej. Z kolei skromniejsze racje wojskowe MRE (Meal Ready to Eat) to pojedyncze posiłki, np. śniadanie, obiad, przekąska.

Zaletą kupowania racji wojskowych MRE jest dopasowanie produktów do upodobań i osiągnięcie preferowanej kaloryczności dobowej. Z kolei korzyści całodziennych racji żywnościowych leżą w atrakcyjniejszej cenie i braku konieczności samodzielnego liczenia makroskładników, by dieta survivalowa była pełnowartościowa.

Jakie powinny być racje wojskowe?

Jakie są dostępne w sklepach militarnych i turystycznych racje żywnościowe? Długoterminowe i szczelnie zapakowane - to przede wszystkim. Całodzienne racje wojskowe pozwalają na spożywanie posiłków bez naruszania opakowań posiłków przeznaczonych na później. Jeśli całość zostanie zmoczona deszczem, a nawet wpadnie do wody, nic się nie stanie. Ponadto racje wojskowe można trzymać w spiżarni czy plecaku ewakuacyjnym nawet przez kilka lat od zakupu. Pamiętaj tylko, by co najmniej raz na pół roku weryfikować daty zapasów!

Funkcjonalne racje żywnościowe długoterminowe są niewielkie i lekkie, by niepotrzebnie nie obciążały plecaka. Nie wymagają pakowania akcesoriów do spożywania - w gotowym zestawie wojskowym znajdują się także podstawowe przyrządy (więcej o tym w dalszej części artykułu).

Ostatnia istotna cecha to wartość odżywcza, o której już wspomnieliśmy. Racje żywnościowe wojskowe muszą zapewnić przetrwanie i sprawność w trudnych warunkach. Nie ma mowy o produktach light ani wymyślnych daniach. Liczą się prostota, pożywność i energetyczność.

Racje żywnościowe długoterminowe - produkty spożywcze

Na rynku dostępne są wojskowe racje żywnościowe wielu producentów. Ponadto różne kraje mają odmienne, opracowane przez siebie zestawy spożywcze. Często występujące produkty wchodzące w skład racji wojskowych to: suchary wojskowe, suszone mięso, konserwy mięsne, dania do zalania wodą, samopodgrzewające się posiłki, dania i przekąski liofilizowane, batony białkowe i inne batony energetyczne, czekolada, przetwory bakaliowe, dżem owocowy, cukier, miód, kawa rozpuszczalna, herbata, pastylki kofeinowe, guma do żucia, mieszanki przypraw.

Racje żywnościowe wojskowe można podzielić na trzy główne rodzaje pod względem konserwacji produktów spożywczych:

  • racje żywnościowe liofilizowane - dania obiadowe poddane liofilizacji zalewa się wodą i czeka, aż zwiększą objętość. W ten sposób można przygotować np. bigos. Owoców liofilizowanych zalewać nie trzeba, wystarczy je schrupać. Zaletą tej żywności są lekkość, mała objętość i prosty, zdrowy skład,
  • racje żywnościowe konserwowe - przede wszystkim mięsne i obiadowe. Zaletą tej żywności są relatywnie niska cena i wytrzymałość stalowych puszek,
  • racje żywnościowe suszone - obejmują głównie przekąski, np. suszoną wołowinę, orzechy czy owoce, a także chleb (suchary), napoje (kawa, herbata). Zaletą tej żywności są zazwyczaj brak konieczności zalania wodą, lekkość, gęstość odżywcza (duża zawartość makroskładników w niewielkiej ilości produktu).

Racje wojskowe - akcesoria

Ponieważ racje żywnościowe są produktami kompleksowymi, zawierają nie tylko żywność. W paczkach znajdziesz także akcesoria do spożywania posiłków (sztućce), serwetki, wykałaczki. W całodziennych racjach wojskowych występują elementy do podgrzania posiłków, w tym woda w torebkach foliowych i bezpłomieniowy podgrzewacz chemiczny. W zestawach mogą się znaleźć także torebki foliowe, chusteczki nawilżane, zapałki, jednorazowe szczoteczki do zębów, papier toaletowy podzielony na listki.

Pamiętaj, że jeśli wybierzesz pojedyncze racje wojskowe MRE, batony energetyczne i inne produkty spożywcze długoterminowe, bo preferujesz skompletowanie zestawów dobowych samodzielnie, o niektóre akcesoria będziesz musiał zadbać sam.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium