Pozostałe wpisy
Kategorie
Waluty
Jak legalnie rozpalić ognisko w lesie?

Jak legalnie rozpalić ognisko w lesie?

Wybierasz się do lasu na biwak bądź wędrówkę, którą chciałbyś zwieńczyć ciepłym posiłkiem? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jaki sposób legalnie rozpalić ognisko w lesie. Musisz bowiem wiedzieć, że jeśli rozpalisz ognisko w miejscu niedozwolonym, spowodujesz zagrożenie pożarowe, w związku z czym otrzymasz karę pieniężną. Sprawdź, jak temu zapobiec!

Gdzie rozpalić legalne ognisko w lesie?

Rozpalanie ogniska w lesie jest zgodne z prawem, ale nie w każdym miejscu. Jak wynika z artykułu 30 Ustawy o lasach, w lasach, na terenach śródleśnych i w odległości do 100 m od granicy lasu ogniska można rozpalać wyłącznie w lokalizacjach ustalonych przez właściciela lasu bądź nadleśniczego. Znalezienie tych lokalizacji nie jest trudne, naniesiono je bowiem na lokalne mapy - fizyczne i internetowe. Są one ważne dla turystów, gdyż zwalniają z konieczności błądzenia między drzewami, ale jeszcze ważniejsze dla osób monitorujących zagrożenie pożarowe w lesie. W razie gdyby ogień rozszedł się po okolicy, służby ratunkowe szybko i łatwo dotrą do źródła pożaru.

Gdzie można się spodziewać punktów oznaczonych jako przystosowane do rozpalania ogniska? Przede wszystkim przy obozowiskach, obiektach turystycznych, harcerskich, edukacyjnych, w lokalizacjach widokowych. Jeżeli nie dysponujesz fizyczną mapą z oznaczonymi miejscami do rozpalania ogniska w lesie, sprawdź punkty w bazie turystycznej nadleśnictwa, np. internetowej, bądź zadzwoń i zapytaj.

Czy można rozpalić ognisko w lesie w preferowanej lokalizacji?

Samowolne rozpalenie ogniska w lesie w miejscu innym niż przewidziane na mapie i wynikające z zagospodarowania terenu przez właściciela czy zarządcę lasu jest nielegalne i grozi karą. Warto jednak zauważyć, że istnieje pewien wyjątek. Otóż w szczególnych sytuacjach można uzyskać czasową zgodę od nadleśniczego na rozpalenie ogniska w lokalizacji preferowanej przez turystów (przy czym nie każda preferowana lokalizacja zostanie zatwierdzona). Zgoda musi zostać udzielona na piśmie. Zostają w niej zawarte informacje o osobie odpowiedzialnej za bezpieczeństwo w trakcie wydarzenia, konkretne miejsce ogniska oraz sposób zabezpieczenia paleniska.

Jak rozpalić ognisko w lesie?

Przygotowując się do wyprawy do lasu i rozpalania ogniska, musisz zadbać o materiały, za pomocą których stworzysz i utrzymasz ogień. Należy pamiętać, że przyjście do lasu, nazbieranie gałęzi - a tym bardziej odłamanie ich z drzew - jest niedozwolone. Surowy zakaz obejmuje zbieranie jakiegokolwiek chrustu, także elementów krzaków czy wyschniętej trawy. Udając się do lasu na ognisko, musisz przynieść drewno bądź innego rodzaju rozpałkę ze sobą. Alternatywę stanowi rozmowa z leśniczym odpowiedzialnym za teren, na którym chcesz rozpalić ognisko. Podpowie Ci, gdzie i jak zaopatrzyć się we właściwe, legalne drewno, albo też pomoże Ci je pozyskać.

Pozostaje jeszcze pytanie, czym rozpalić ognisko w lesie. Tutaj wybór należy do Ciebie. Jeżeli masz ochotę na tradycyjną metodę i zgodne z nią akcesorium, sięgnij po krzesiwo. Natomiast jeśli bardziej zależy Ci na czasie i wygodzie, wybierz zapalniczki Zippo, nowoczesne krzesiwo automatyczne, zwykłe zapałki.

Zabezpieczenie ogniska w lesie - ochrona przeciwpożarowa

W sytuacji, w której skorzystasz ze stałego miejsca rozpalania ognisk, teren będzie przygotowany. Jeśli zaś zgody na tymczasowe ognisko udzieli Ci nadleśniczy, dokładne zasady zabezpieczenia paleniska otrzymasz w pisemnym dokumencie. Będziesz musiał m.in. usunąć ściółkę leśną i odsłonić glebę mineralną poza ogniskiem, by stworzyć pas bezpieczeństwa między ogniskiem a żywą trawą. Dodatkowo warto obłożyć palenisko kamieniami, choć nie jest to krok obligatoryjny.

Pamiętaj, by:

  • nie rozpalać ogniska blisko drzew - w odległości mniejszej niż 6 m,
  • nie pozwolić płomieniom przekroczyć 2 m,
  • obowiązkowo mieć przy sobie gaśnicę lub inny środek do ugaszenia ognia,
  • obowiązkowo dysponować środkiem łączności z zapasem baterii i zasięgiem. (W razie pożaru należy zadzwonić po straż pożarną, a w przypadku innych problemów skontaktować się ze służbami leśnymi).

Po zakończeniu ogniska upewnij się, że ogień został całkowicie wygaszony. Zalej centrum wodą i/lub zasyp piaskiem. Rozejrzyj się dookoła, czy nie tlą się drobinki dookoła paleniska.

Ognisko w lesie - zakazy i nakazy

Co jeszcze warto wiedzieć, by rozpalić w pełni legalne ognisko w lesie i miło spędzić czas?

  • Picie alkoholu przy ognisku w lesie jest dozwolone, przy czym należy pamiętać o prawnym zapisie: "Kto w inny sposób nieostrożnie obchodzi się z ogniem, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany". Dobrze zatem, by chociaż jedna osoba pozostała trzeźwa.
  • Zabieranie dziecka na ognisko w lesie jest dozwolone, ale: "Kto zostawia małoletniego do lat 7 w okolicznościach, w których istnieje prawdopodobieństwo wzniecenia przez niego pożaru, podlega karze grzywny albo karze nagany".
  • Zakaz rozpalania ognisk w niedozwolonych miejscach w lesie obejmuje także... palenie tytoniu i innych ziół!

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje, innych uczestników ogniska, osób przebywających w lesie oraz samego lasu. Bądź odpowiedzialny i baw się dobrze!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium