Jak uporać się z Kleszczami i Komarami? [Morowe Poradniki #6] - Najlepsze sposoby na komary i kleszcze!
Zbliża się sezon, w którym zaczną nam dokuczać komary i kleszcze. To problem, z którym borykamy się każdego lata. Przez brak mroźnych zim i dzięki coraz wyższym temperaturom, co roku jest ich coraz więcej.
Na szczęście istnieje wiele naturalnych jak i kupnych rozwiązań do ochrony przed uporczywymi insektami.
Dlaczego powinniśmy chronić się przed Kleszczami i Komarami?
Komary występują na całym świecie, ich ukąszenia pozostawiają na skórze swędzące ślady. Niektóre gatunki komarów są również zdolne do przenoszenia chorób, takich jak malaria, wirus Zika i wirus Zachodniego Nilu. Na szczęście w Polsce ten problem nie występuje.
Z kolei kleszcze mogą przenosić choroby, takie jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.
Sposoby na ochronę przed Komarami i Kleszczami
Przede wszystkim unikanie terenów, gdzie występują komary i kleszcze w większej ilości, tj. tereny podmokłe, bagniste, wysokie trawy i gęste lasy.
- Odpowiednie ubranie- należy nosić długie rękawy i spodnie, zwłaszcza na terenach, gdzie jest wysokie ryzyko występowania kleszczy. Dostępna jest w sprzedaży odzież która została wykończona preparatem antyinsektowym
- Moskitiera - Począwszy od moskitier osobistych, jak np. moskitiera na kapelusz
-na moskitierach namiotowych czy hamakowych kończąc - Używanie repelentów
- Repelenty na bazie DEET Jest to najczęściej stosowany i jeden z najskuteczniejszych środków przeciwko komarom. Nazwa DEET pochodzi od skrótu chemicznego jego nazwy: N,N-dietylo-meta-toluamid. DEET jest związkiem organicznym, a jego skład chemiczny to C12H17NO. DEET działa poprzez blokowanie receptorów, które umożliwiają im wyczuwanie dwutlenku węgla, wydychanego przez ludzi i zwierzęta. Dzięki temu, gdy zastosujemy DEET na skórze, komary tracą zdolność do wykrywania naszej obecności i nie lądują na nas, aby nas ukąsić. Warto jednak pamiętać, że DEET jest substancją chemiczną, która może powodować skórne reakcje alergiczne u niektórych osób oraz może mieć negatywny wpływ na środowisko. Dlatego należy stosować go z umiarem i zgodnie z zaleceniami producenta - Repelenty na bazie ikaridyny. Jest to stosunkowo nowy środek przeciwko owadom, ale coraz częściej używany jako alternatywa dla DEET. Ikarydyna działa również poprzez blokowanie receptorów, które umożliwiają im wyczuwanie dwutlenku węgla. Nazwa ikarydyna pochodzi od nazwy rośliny, z której pochodzi ekstrakt, zwanej jaguarem. Ikarydyna jest składnikiem chemicznym pozyskiwanym z ekstraktu z nasion tej rośliny. Podobnie jak w przypadku DEET, warto pamiętać, że ikarydyna jest substancją chemiczną i może powodować skórne reakcje alergiczne u niektórych osób. Jednak ikarydyna jest uważana za mniej toksyczną i mniej szkodliwą dla środowiska niż DEET. Ponadto, ikarydyna ma również dłuższy czas działania niż DEET i nie uszkadza sprzętu turystyczny czy ubrań. Repelenty z ikardyną występują również w linii MUGGA. Preparaty te są o wiele skuteczniejsze niż te z drogerii. Należy je stosować zgodnie z instrukcjami producenta.
Naturalne sposoby na komary i kleszcze:
- Olejek z lawendy - Komary i kleszcze nie lubią zapachu olejku z lawendy. Można go stosować na skórę lub w formie sprayu do pokojów.
- Olejek eukaliptusowy - Olejek eukaliptusowy działa odstraszająco na komary i kleszcze. Można go stosować na skórę lub ubrania.
- Olejek waniliowy - Komary i kleszcze nie lubią zapachu wanilii. Prostym i jakże tanim rozwiązaniem jest zastosowanie aromatu spożywczego do ciasta.
- Rozmaryn - Komary nie lubią zapachu rozmarynu. Można go umieścić w namiocie czy hamaku.