Jak wybrać odpowiednią lornetkę? [Morowe Poradniki #5]
Lornetka to chyba najbardziej popularny sprzęt optyczny, dzięki któremu w bardzo prosty sposób, możemy przeprowadzać obserwacje wszelkiego rodzaju obiektów. Zasadniczym zadaniem lornetki jest przybliżanie, powiększanie tego, co jest tematem naszej obserwacji, a czego za pomocą naszych oczu, nie możemy dokładnie obejrzeć. Na rynku jest wiele rodzajów lornetek, o zróżnicowanych parametrach, które poniekąd, wpływają na wygodę w użytkowaniu, jak i jakości obserwacji.
Przed zakupem takiego sprzętu optycznego, musimy sobie zadać kilka pytań, mianowicie.
Czy to ma być obserwacja dzienna, nocna, czy liczą się gabaryty, a może przybliżenie? Kto będzie jej używał, osoba dorosła, czy dziecko i w jakich warunkach, czy na lądzie, a może na wodzie?
Przede wszystkim lornetki wykorzystujemy do obserwacji naziemnych dziennych, obserwując zwierzęta, krajobrazy, lub wydarzenia sportowe, koncertowe, czy teatralne. I tutaj właśnie, zaczynamy zastanawiać się nad parametrami.
Powiększenie i wielkości obiektywu!
Dla przykładu, występujący parametr 10X50, mówi nam, że dana lornetka posiada powiększenie 10-cio krotne o średnicy obiektywu 50 mm. Ale występuje jeszcze szereg innych, takich jak: 8X21, 10X25, 14X30, 22X32, 12X42, 18X42, 10X50, 20X50, 10-50X50, 10-60X50.
Mniejsze gabarytowo lornetki, takie jak 14X30, zdecydowanie nadają się do dziennych obserwacji, są małe i możemy je schować do kieszeni spodni, w nerce czy plecaku, jednocześnie są lekkie, co ma wpływ na nasz komfort w przemieszczaniu się z nimi.
Powiększenie jest bardzo istotnym parametrem i mówi nam o ile razy dany obiekt zostanie nam powiększony. Zapewne chcielibyśmy je mieć jak największe, ale im jest ono większe, tym trudniej zapanować nad stabilną obserwacją, przyczynia się do tego nasze drżenie rąk. Dlatego najbardziej optymalnym powiększeniem jest przedział od 8 do 12 razy.
Występują też lornetki o zmiennym powiększeniu, z tak zwanym zoomem, np 10-60 X50. Taki parametr pokazuje, że możemy powiększyć obraz w przedziale od 10 do 60 razy, a efekt ten otrzymujemy po płynnym operowaniu dźwignią.
Choć powiększenie jest bardzo ważnym parametrem, to średnica obiektywu jest na równi ważna, a może i ważniejsza!
Czyli dla przykładu lornetka o parametrach 22X32, będzie powiększała nam obraz 22 razy, ale przez obiektyw o średnicy 32mm wpadnie mniej światła, a nasza obserwacja staje się punktowa z ograniczeniem pola widzenia i z mniejszą ilości światła.
I właśnie im większa średnica obiektywu, tym więcej wpadnie do niego światła. Zwiększy się nasz pole widzenia, czyli zobaczymy więcej obrazu, w danym momencie, a obraz staje się jaśniejszy i bardziej ostry.
Z powodzeniem możemy też przeprowadzać obserwacje astronomiczne, obserwując księżyc, przelatujące komety, czy jaśniejsze mgławice. I tutaj zdecydowanie najlepiej sprawdzą się lornetki o jak największej średnicy obiektywu, minimum 50 mm.
Reasumując, jest wiele rodzajów lornetek do celów amatorskich, nie są drogie a sprawdzają się znakomicie. Ważne jest też, żeby dobrać sobie najbardziej odpowiadającą naszym potrzebom. Najlepiej przed zakupem zaciągnąć języka u sprzedawcy. Przetestować kilka modeli, żeby dobrać tą z którą najwygodniej nam się dokonuje obserwacji.