Pozostałe wpisy
Kategorie
Waluty
Jaką lunetę do wiatrówki wybrać?

Jaką lunetę do wiatrówki wybrać?

Luneta to urządzenie, które towarzyszy broni palnej od bardzo dawna. Miała zastosowanie typowo militarne i najczęściej stosowana była podczas konfliktów zbrojnych, pozwalając strzelcowi na wykonywanie precyzyjnych strzałów na dłuższą odległość.

Dzisiaj optyka ta, nie służy tylko celom wojskowym, jest na tyle powszechna i popularna, że z chęcią jest stosowana przez strzelców sportowych, myśliwych, ale również wykorzystywana jest do rekreacji, montując ją na replikach ASG, czy wiatrówkach. 

Luneta składa się z obiektywu oraz okularu, a całość zamknięta jest w tubusie, inaczej mówiąc, w korpusie, najczęściej wykonanym z aluminium.

Przy okularze znajduje się pokrętło regulacji dioptrii, trochę dalej, pokrętło do regulacji powiększenia. Natomiast na środku, umieszczone są wieżyczki służące do regulacji przesunięcia krzyża w pionie i w poziomie. Występują też lunety z regulację podświetlania siatki celowniczej, wraz z miejscem na umieszczenie baterii.

W bardziej rozbudowanych modelach znajdziemy, między innymi,  możliwość ustawiania korekty błędu paralaxy, którą przedstawię w dalszej części materiału.

Luneta oferuje nam powiększenie obrazu, dzięki czemu możemy strzelać na dalsze odległości. Powiększenie to, występuje w dwóch trybach, jako stałe, lub zmienne.

Stałe przyjmuje konkretne wartości, dla przykładu takie jak: 4x, 6x, 8x, czy powiększenie 10-cio krotne. Dzięki swojej prostej budowie, takie lunety są lżejsze i doskonale lepiej radzą sobie ze wstrząsami, powstałymi podczas oddawania strzału z wiatrówki.

Natomiast powiększenie zmienne, pozwala ustawić dowolną wartość przybliżenia obrazu, w zależności od parametrów lunety.

Są one dużo cięższe i bardziej skomplikowane, niż lunety ze stałym powiększeniem, ale oferują one większą wszechstronność i swobodę w znajdowaniu i namierzaniu celu.

 

Przykładowe  zakresy powiększeń, które można by zastosować do strzelania z wiatrówki to: 3-9x, 4-12x, 6-24x, 8-32x, choć najczęściej wybieranym jest przedział 3-9x.

Szukając odpowiedniego dla siebie celownika optycznego, dużo informacji można uzyskać z samej jego nazwy. Dla przykładu, oznaczenie 3-9x40, mówi nam, że egzemplarz ten posiada przybliżenie regulowane w zakresie od 3 do 9 razy, a obiektyw posiada średnicę 40 mm. Dodatkowo w nazwie mogą pojawić się inne oznaczenia, takie jak: AO, czy IR.

AO informuje nas, że luneta posiada wbudowaną regulację paralaksy. Jest to zjawisko, które ujawnia się podczas wykonywania strzelania na dalszych odległościach. Mówiąc w skrócie, efekt ten pojawia się, gdy oś naszego oka nie pokrywa się z osią celownika lunety, co skutkuje odchyleniem przestrzeliny od punktu celowania.

Natomiast oznaczenie IR, określa fakt posiadania funkcji iluminacji siatki celowniczej, lub jej elementu np. kropki, czy wewnętrznej części krzyża. Najczęściej występuje podświetlenie w kolorze czerwonym i zielonym, z regulacją natężenia jasności światła.

Często zadajemy sobie pytanie, czy jest mi to potrzebne, czy warto kupować lunetę z iluminacją siatki celowniczej.

I tutaj dużo zależy od indywidualnych preferencji strzelca. Podświetlanie krzyża bardzo ułatwia i przyspiesza namierzanie celu. Ale niestety, może także być elementem, który będzie przeszkadzał w strzelaniu. Zwłaszcza przy większych dystansach, przy bardziej już precyzyjnym strzelaniu, gdy podświetlanie może zasłaniać sam cel.

Wybierajmy lunety, które będą miały dosyć szeroką skalę regulacji jasności podświetlania krzyża, a gdy nie będziemy chcieli z niego korzystać, po prostu je wyłączmy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium