Pozostałe wpisy
Kategorie
Waluty
Jaki śpiwór na biwak? Sprawdźmy!

Jaki śpiwór na biwak? Sprawdźmy!

Śpiwór turystyczny.

Wielkimi krokami zbliża się wiosna, niektórzy myślą już o lecie, zatem czas pomyśleć o ekwipunku. Dziś zajmiemy się doborem odpowiednich śpiworów. 

Temat śpiworów jest bardzo złożony, dlatego też dziś zajmiemy się głównie podstawowymi kwestiami dotyczącymi śpiworów na wiosnę / lato.

W pierwszej kolejności warto zastanowić się jak często śpiwór turystyczny będzie nam potrzebny. Jeżeli potrzebujesz tylko przenocować gdzieś okazjonalnie to wybór będzie znacznie prostszy, a i kwota za taki śpiwór będzie znacznie bardziej przystępna.

Natomiast jeżeli wiesz, że nowy nabytek (śpiwór) ma służyć Tobie lub Twoim pociechom częściej niż raz w sezonie, warto zweryfikować kilka kwestii i na ich podstawie dokonać świadomej, pewnej decyzji.

 

Śpiwór dla dziecka.

Śpiwory dla dzieci charakteryzują się bardzo ciekawą kolorystyką, a nawet rysunkowymi nadrukami. W wyborze śpiwora dla dzieci warto skupić się nad rozmiarem. Dziecięce mają długość do max 160cm i jest to długość podawana zazwyczaj wraz z kapturem. Tak więc jeżeli Twoje dziecko na dzień dzisiejszy ma wzrost ok 134cm lub mniej to zakup tej wersji śpiwora jest dobrym wyborem. Jeżeli mierzy już ok. 146 cm lub więcej, dobrze się zastanów. Bo prawdopodobnie będzie to zakup na jeden sezon. Na rynku można spotkać śpiwory w różnych rozmiarach, dlatego dobrze jest zweryfikować ten produkt przed zakupem. Pozostałe techniczne niuanse, które rzutują na cenę i funkcjonalność, podczas użytkowania śpiwora są takie same jak dla dorosłych. Polecam doczytanie artykułu do końca.

 

Śpiwór dla osoby dorosłej.

Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru śpiwora?

WAGA – bo jeżeli Twój wyjazd jest stacjonarny to może być sprawa drugorzędna, natomiast jeżeli planujesz wędrować ze śpiworem to już może mieć istotne znaczenie. Śpiwory w standardowych rozmiarach tj. mniej więcej 200cm x 70cm z wypełnieniem syntetycznym, mogą ważyć od ok. 1200g wzwyż. Wszystko zależy, jaka jest gramatura wypełnienia.

 

KSZTAŁT

  • Mumia -  zwężany ku dołowi, zazwyczaj tego typu śpiwór ma kaptur. Dla osób ceniących sobie przestrzeń może okazać się niewygodny. Głównie dlatego, że jest mniej miejsca na nogi. ALE za to, szybciej się nagrzewa ze względu na mniejszą ilość powietrza w środku.
  • Kołdra - – kształt prostokąta. Od samej góry do dołu ma tę samą szerokość. Te śpiwory są w dwóch wersjach: z kapturem i bez.
  • Z kapturem i bez - wersja z kapturem ułatwia podczas snu np. utrzymanie poduszki, bądź lepsze utrzymacie ciepłoty ciała podczas snu. Natomiast jeżeli chodzi o śpiwór bez kaptura, jego zaletą jest to, że po złożeniu ma mniejszy gabaryt.

 

STRONA LEWA CZY PRAWA - tak naprawdę wszystko zależy od przyzwyczajenia, chociaż właściwie powinno być, że: osoby praworęczne powinny wybierać śpiwór z zamknięciem po lewej stronie, a osoby leworęczne – po prawej.

Ciekawostka. Analizując sprzedaż w naszym sklepie wychodzi, jednak że więcej sprzedajemy śpiworów dla osób leworęcznych :) Według nie wynika to z niewiedzy użytkowników. Prawdopodobnie osoby wybierające prawe śpiwory myślą, że są one dedykowane osobom praworęcznym.

Jeżeli chcesz spać razem z dzieckiem bądź z partnerem/partnerką w śpiworze, jest na to rada. Wystarczy mieć dwa śpiwory z tego samego typu. Warunkiem jest jednak aby był to śpiwór LEWY i PRAWY. Rozpinamy oba do samego końca i pasujemy suwaki łącząc je razem. To zapewni ciepło bez dodatkowych ogrzewaczy :)

 

ZAKRES TEMPERATUR – każdy śpiwór klasyfikuje się poprzez wartości temperatur. Zazwyczaj są to trzy wartości: maksymalna, komfortowa, minimalna. Niekiedy bywa nawet, że jest jeszcze podawana temperatura ekstremalna.

  • Minimalna- to taka, przy której powinno nam być ciepło w momencie gdy będziemy całkowicie „zapakowani”, po tzw. samą głowę.
  • komfortowa – to taka, przy której będzie nam ciepło bez konieczności otulania się całym śpiworem.
  • Maksymalna – to taka, przy której będzie nam ciepło w rozpiętym śpiworze
  • Ekstremalna – to taka, przy której jesteśmy całkowicie zanurzeni w śpiworze + ubiór termoaktywny

W momencie, gdy podczas wyboru śpiwora dla siebie sugerujemy się głównie wartościami temperatur, bardzo ważne jest to, aby móc określić termikę swojego organizmu.

Ciekawostka. Mam dwoje dzieci. I syn jak i córka mają te same śpiwory. Podczas wyjazdów, będąc w tych samych warunkach:  jedno potrafi spać na śpiworze ( bo jest mu za ciepło), a drugie w tym samym momencie na śpiwór nakłada jeszcze koc.

 

MATERIAŁ – zazwyczaj wykorzystywany jest poliester, głównie ze względu na to, że jest trwalszy niż np., bawełna. Ale również ze względu na to, że zdecydowanie szybciej wysycha. Różnice temperatur pomiędzy nocą a porankiem powodują, że powietrze nad ranem jest wilgotniejsze i dzięki zastosowaniu poliestru mamy pewność, że w dzień śpiwór o wiele szybciej nam „dojdzie do siebie”. Bawełna natomiast absorbuje nam wodę/wilgoć. Jest trudniejsza do wyschnięcia w „polowych” warunkach.

 

WARTO RÓWNIEŻ, ABY ŚPIWÓR POSIADAŁ:

  • kaptur ze ściągaczem – jak już pisałam wcześniej ułatwia ułożenie poduszki oraz pomaga utrzymać lepszą ciepłotę ciała podczas snu.
  • kołnierz ze ściągaczem – dzięki zastosowaniu kołnierza ze ściągaczem możemy zatrzymać ciepło na wysokości linii ramion.
  • zabezpieczenie suwaka – dzięki niemu podczas przekręcania się w śpiworze, suwak nie otwiera się samoistnie
  • kieszonka – np. na dokumenty, latarkę bądź inne potrzebne w nocy rzeczy

 

PAKOWANIE ŚPIWORA – są dwie metody.

  • klasyczna – po rozłożeniu zapiętego śpiwora, składamy go po długości na pół i ciasno rolujemy
  • wpychanie – wpychamy śpiwór kawałek po kawałku tak, aby wcisnąć go całego do worka

Ostatnimi czasy rekomendowane jest wpychanie śpiwora. Głównie ze względu ta to, że za każdym razem, śpiwór złożony jest inaczej i włókna ociepliny, którą jest wyściełany śpiwór, nie łamią się i dłużej nam służą.

Klasyczna forma pakowania śpiwora powoduje to, że po złożeniu, worek mamy wypchany równomiernie.

 

PRZECHOWYWANIE – po sezonie śpiwór powinniśmy rozwiesić, kapturem w dół. Ze względu na to, aby wypełnienie, które podczas użytkowania zbija nam się w dół śpiwora, mogło wrócić na swoje miejsce. Jeżeli nie masz tyle miejsca to chociaż wyjmij śpiwór z worka i rozłóż go na półce  w szafie. Dzięki temu wypełnienie nie będzie w ciągłym ściśnięciu i nie będzie poddawane obciążeniom, które osłabiają włókna.

 

Powyższe informacje są podstawowymi, które warto mieć na uwadze podczas doboru śpiworów.

Natomiast jeżeli jest jeszcze jakiś aspekt, o którym nie wspomniałam a chciałbyś/ chciałabyś poczytać, dowiedzieć się czegoś ciekawego, napisz do nas. Jesteśmy aktywni na wszelkich mediach społecznościowych FB, insta... ewentualnie napisz do nas @. Postaramy się sprostać zadaniu i wyjaśnić kwestie, które Ciebie nurtują!

Pozdrawiam przyszłych biwakowiczów ;)

K.D.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium