Pozostałe wpisy
Kategorie
Waluty
Jakie krzesiwo survivalowe wybrać?

Jakie krzesiwo survivalowe wybrać?

KRZESIWO SURVIVALOWE - JAKIE WYBRAĆ?

Krzesiwo to narzędzie służące do krzesania i rozpalania ognia. Składa się z dwóch części: iskrownika w formie blaszki, piłki itp. oraz metalowego pręta.

Najstarsze krzesiwo to oczywiście krzemień. W dawnych czasach wyrabiano krzesiwa ze stali węglowej. Krzesiwo to sposób na rozpalenie ognia nawet jeśli zamokły nam zapałki, a ostatnia zapalniczka gdzieś się zapodziała. Poprzez energiczne pocieranie iskrownikiem o krzesiwo uzyskujemy duże iskry o bardzo wysokiej temperaturze. Wykrzesana w ten sposób iskra, padając na łatwopalny materiał, powoduje powstanie ognia. W praktyce może to być dużo bardziej skomplikowane.

 

„Daj komuś ogień, a będzie mu ciepło przez jeden dzień, ale naucz go rozpalać, a będzie mu ciepło do końca życia” Terry Pratchett, Jingo

Iskrownik w formie piłki wcale nie wytwarza lepszych iskier, a szybciej zużywa pręt. Dobrym rozwiązaniem są różnego rodzaju blaszki proponowane przez różnych producentów. Najefektywniejsze są lekko wklęsłe, aby podczas tarcia obejmowały większy obszar pręta. Iskrownikiem może być też kawałek metalu na przykład ostrze noża zarówno ze stali węglowej jak i ceramicznej.

Krzesiwo – metalowe pręty składające się z dwóch części mają tendencję do rozpadania się i zużywania jednej z części szybciej niż drugiej. Dobrym rozwiązaniem jest zakup krzesiwa stanowiącego całość. Mając do wyboru pręt cienki i gruby, wybierzmy ten gruby. Zapłacimy trochę więcej, a krzesiwo starczy nam na dłużej, dając większą iskrę. Jest to ważne gdy mamy niesprzyjające warunki pogodowe lub wtedy, gdy dopiero uczymy się rozpalać ogień.

Krzesiwo magnezowe jest popularnym rodzajem krzesiw. Zadaniem magnezu jest osiągnąć wysoką temperaturę, co ułatwia rozpalenie podpałki. W krzesiwie magnezowym najpierw należy zeskrobać z bloku magnezu trochę wiórków, a następnie skrzesać iskry z użyciem pręta. Krzesiwo magnezowe ma mniejszy pręt ferrocerowy niż w przypadku tradycyjnych krzesiw. Jest cięższe i większe.

Automatyczne krzesiwo to praktyczne narzędzie do szybkiego, komfortowego i bezpiecznego rozpalenia ognia. Innowacyjna konstrukcja umożliwia uzyskanie z krzesiwa iskry bez konieczności posiadania dodatkowego sprzętu. Doskonale się sprawdza w najtrudniejszych warunkach. Dużą zaletą jest możliwość operowania jedną ręką.

Kilka wskazówek jak używać krzesiwa:

- Oba elementy krzesiwa trzymajmy w dłoniach, znajdźmy odpowiedni dla nas chwyt.

- Starajmy się przeciągać po całej długości pręta. Jeśli chcemy przedłużyć żywotność   krzesiwa, krzeszmy iskry z jego końcówki, tak aby sukcesywnie zużywać całość pręta.

- Starajmy się wytworzyć jak najlepszą iskrę – przyłóżmy iskrownik mocno do krzesiwa i pewnie przeciągnijmy po nim.

- Pręt możemy trzymać nad rozpałką lub dociskać nim rozpałkę.

- Możemy operować krzesiwem, trzymając iskrownik nieruchomo albo odwrotnie – trzymać krzesiwo nieruchomo, a poruszać iskrownikiem.

- Gdy jako iskrownika używamy noża, starajmy się pracować częścią ostrza najbliższą rękojeści. Dzięki temu nasz chwyt będzie pewny, a iskry porządne.

- Nie zostawiajmy krzesiwa na ziemi. Zawsze po użyciu chowajmy je do pokrowca lub po prostu do kieszeni.

- Nie rzucajmy krzesiwem – można je zgubić lub pokruszyć.

 

Słowem podsumowania, posługiwanie się krzesiwem to umiejętność wymagająca ćwiczeń. Najlepiej nabyć grube i dobrej jakości krzesiwo, a następnie uczyć się rozpalać ogień, stopniowo podwyższając sobie poprzeczkę. Od materiałów najprostszych do trudnopalnych. Pamiętajmy przy tym słowa Paulo Coelho „Nawet najmocniej rozpalony żar szybko gaśnie, gdy jest z dala od ognia”.

 

Wartym zaznaczenie jest również, że krzesiwo bardzo często jest elementem wyposażenia innych akcesoriów, jak np.: noża turystycznego czy turystycznego zestawu survivalowego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium