

Lornetka z zoomem czy bez?
Lornetki do obserwacji przyrody czy gwiazd można podzielić w oparciu o różne funkcje i parametry. Jeden z podziałów przebiega ze względu na mechanizm powiększania. Mamy klasyczne lornetki ze stałym powiększeniem oraz lornetki z zoomem. Które są lepsze? Które sprawdzą się podczas podróży lub obserwacji nieba z dachu?
Lornetki ze stałym przybliżeniem
Klasyczne lornetki wymagają od użytkownika dokonania wyboru pomiędzy widzeniem obiektów znajdujących się w znacznej odległości a poręcznością i wagą. Stałe parametry ściśle określają, do jakich czynności można wykorzystywać dany model. Dzieje się tak z uwagi na mechanizm działania lornetki. Weźmy na przykład lornetkę 10x50. Pierwszy parametr określa krotność powiększenia. W tym przypadku lornetka pokazuje obraz powiększony dziesięciokrotnie. Drugi parametr odpowiada za średnicę obiektywów i wyraża ją w milimetrach.
By widzieć jednocześnie daleko i dobrze, trzeba by mieć lornetkę z dużym stałym powiększeniem i jednocześnie szeroką średnicą obiektywów, aby do środka wpadało odpowiednio dużo światła. Szerokość obiektywu określa także, jak duże pole widzenia zapewnia lornetka. Im większe parametry, tym urządzenie cięższe, większe i mniej poręczne. Drżenie rąk utrudni, a w niektórych przypadkach wręcz uniemożliwi obserwację. Niezbędne stanie się wykorzystanie statywu.
Lornetki z zoomem - lornetki ze zmiennym powiększeniem
Odpowiedzią na bolączki osób chcących sprawnie się przemieszczać z lornetką o dużym przybliżeniu w ręku zdają się lornetki z zoomem. Są to także modele uniwersalne, nieprzesądzające z góry, do jakich celów mogą zostać wykorzystane. Jeżeli preferujesz obserwację obiektów położonych w różnych odległościach od Ciebie bez konieczności przemieszczania się, sprawdzą się świetnie.
Lornetka z regulowanym zoomem to np. model 10-30x50. Od klasycznej lornetki ze stałym przybliżeniem różni się tym, że dziesięciokrotne powiększenie jest zaledwie początkiem dawanych przez nią możliwości. Dzięki wygodnej regulacji za pomocą pokrętła użytkownik jest w stanie płynnie przybliżać obraz - i to nie odrywając wzorku od obserwowanego obiektu - uzyskując nawet trzydziestokrotne powiększenie.
Lornetka z zoomem lepsza od lornetki o największym przybliżeniu ze stałą optyką?
Mogłoby się zdawać, że samodzielna kontrola nad przybliżeniem stanowi aspekt bezwzględnie pozytywny. Niestety nie do końca. Lornetka z dużym powiększeniem ze stałą optyką zaprojektowana jest tak, by średnica obiektywów i krotność przybliżenia pasowały do siebie i zapewniały jasny, wyraźny obraz z dostępem do detali. Z kolei lornetka z zoomem z oczywistej przyczyny może mieć średnicę okularów dopasowaną do tylko jednej wartości: najmniejszej, środkowej lub największej. W efekcie im dalej od wyjściowego przybliżenia, tym gorszy obraz: ciemniejszy, bardziej rozmazany. Obserwowanie przyrody przy nieostrym obrazie męczy, a na dłuższą metę może nawet uszkodzić wzrok.
Lornetka ze zmiennym powiększeniem wraz z przybliżaniem obserwowanego obiektu nie tylko ściemnia obraz, ale także zwęża kadr. Klasyczna stała lornetka o największym przybliżeniu wymaga zastosowania statywu właśnie dlatego, że dopasowuje średnicę okularów do znacznego przybliżenia, np. 90x czy 100+x. Inną wadą lornetki z zoomem jest mniejsza odporność na uszkodzenia mechaniczne w porównaniu do modelu ze stałą optyką. Im więcej elementów wewnątrz korpusu, tym większe ryzyko, że jeden z nich przestanie poprawnie funkcjonować.
Dla kogo jest lornetka z zoomem optycznym?
Choć lornetki z zoomem na ogół dają gorszy obraz niż klasyczne lornetki ze stałym przybliżeniem, zdecydowanie nie można powiedzieć, że nie nadają się do niczego. Warto zauważyć, że wiele lornetek wojskowych korzysta z technologii zoom, co wskazuje, iż lornetka ze zmiennym powiększeniem także może być bardzo użyteczna.
Wszystko zależy od oczekiwań użytkownika. Jeśli chcesz oglądać przyrodę w różnych odległościach i podczas marszu, lornetka z zoomem sprawdzi się bardzo dobrze - jest lekka, poręczna, w sam raz do powieszenia na szyi lub schowania w plecaku. Dzięki płynnej regulacji obejrzysz energiczną i krótkotrwałą scenę rozgrywającą się w oddali. Warto też dodać, że lornetka z dużym zoomem daje dobry obraz w pogodne, słoneczne dni, gdy do obiektywu swobodnie dociera światło. Jeśli zabierzesz ją na wakacje, nie powinieneś dotkliwie odczuć utraty jakości obrazu.
Jak wybrać lornetkę z dużym zoomem?
Jeśli szukasz lornetki do obserwacji gwiazd, lornetki do obserwacji nieba w dzień, lornetki do obserwacji przyrody w skali mikro bądź w innym jasno określonym celu, zdecyduj się na model stałoogniskowy. Natomiast w przypadku poszukiwania sprzętu uniwersalnego z zoomem kieruj się producentem i ceną. Niemarkowa i tania lornetka z zoomem prawdopodobnie zapewni Ci połączenie największych wad lornetek ze zmiennym powiększeniem.
Dobrej lornetki z zoomem możesz szukać wśród modeli polskiej marki Kandar. W sklepie Morowo znajdziesz lornetki Kandar m.in. 10-50x50, 10-50x60, 8-24x40. Mają element do łączenia ze statywem, natomiast możesz też nosić je w rękach.