Pozostałe wpisy
Kategorie
Waluty
Poznaj sprawności zuchowe ZHP - sprawności indywidualne i zespołowe

Poznaj sprawności zuchowe ZHP - sprawności indywidualne i zespołowe

Jesteś ciekawy, czym jest sprawność zuchowa? Chcesz wiedzieć, czym różnią się zuchowe sprawności indywidualne i zespołowe? A może interesują Cię informacje na temat zdobywania sprawności zuchowych ZHP? Przeczytaj artykuł na blogu Morowo, by poznać odpowiedzi na swoje pytania, a także zapoznać się z przykładowymi sprawnościami zuchowymi indywidualnymi i zespołowymi ZHP. Zapraszamy!

Czym jest sprawność zuchowa?

Sprawność zuchowa to odpowiednik sprawności harcerskiej, czyli konkretnej umiejętności nabytej przez danego zucha/harcerza. Aby nabyć umiejętność premiowaną przez organizację harcerską, do której się należy - np. Związek Harcerstwa Polskiego - należy przystąpić do próby i przejść ją pozytywnie. Wytyczne każdej próby zostały określone w regulaminie konkretnej organizacji i mogą się nieco różnić od zasad organizacji konkurencyjnej (np. ZHP względem ZHR).

Zuchowe sprawności ZHP zdobywane są w trakcie dobrej zabawy. Dzielą się na sprawności zuchowe indywidualne i zespołowe. Podczas gdy te pierwsze wymagają podjęcia aktywności i wykazania się samodzielnie, w drugich bierze się pod uwagę umiejętności współpracy z ludźmi.

Polecamy artykuł: Czym są i czemu służą sprawności harcerskie ZHP, ZHR i inne?

Jakie korzyści niesie sprawność zuchowa i podjęcie próby jej uzyskania?

  1. Zuch poznaje swoje możliwości i uzdolnienia.
  2. Zuch rozwija się w kierunkach, które go interesują.
  3. Zuch uczy się wartości takich jak rzetelność, skrupulatność, uczciwość, dotrzymywanie słowa, troska o innych.
  4. Zuch poznaje otaczający go świat.
  5. Zuch rozwija się fizycznie, umysłowo, społecznie i duchowo.
  6. Zuch nabywa umiejętności - sprawności zuchowe - które przydają mu się nie tylko w harcerstwie, ale także w życiu prywatnym.

Warto podjąć się próby jak najwcześniej i zdobyć jak najwięcej umiejętności. Należy bowiem pamiętać, że sprawności zuchowe ZHP - niezależnie od rodzaju - zdobywa się do momentu złożenia Obietnicy.

Obejrzyj znaczki zuchowe ZHP przyznawane za sprawności dowolnego rodzaju.

Co wyróżnia sprawności indywidualne zuchowe?

Sprawności zuchowe indywidualne ZHP to propozycja dla tych członków Związku Harcerstwa Polskiego, którzy preferują podjęcie samodzielnych działań w celu nabycia konkretnej umiejętności. O otwarcie próby w kierunku zyskania sprawności indywidualnej zuchowej może poprosić sam zuch. Może jednak zasugerować mu to drużynowy bądź przyboczny, jeżeli zauważy w zuchu potencjał.

Próba polega na realizowaniu zadań przedstawionych zuchowi, określonych w regulaminie organizacji harcerskiej. Po ukończeniu ich zuch dokonuje prezentacji efektów w czasie zbiórki. Mimo iż sprawności zuchowe indywidualne polegają na działaniu samodzielnym, zuch może liczyć na wsparcie drużynowego lub przybocznego, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Obejrzyj znaczki zuchowe indywidualne ZHP przyznawane za sprawności indywidualne.

Sprawności zuchowe ZHP zespołowe - alternatywa dla indywidualnych

Sprawność zuchowa zespołowa ZHP zdobywana jest podczas gier i zabaw - poprzez aktywne uczestnictwo. Najpierw zuch bierze czynny udział w naradzie dotyczącej wyboru zabawy. Później oceniana jest jego umiejętność współuczestnictwa w trakcie gry. Zabawa przebiega w zgodzie z programem konkretnej sprawności zuchowej zespołowej, określonym w regulaminie organizacji harcerskiej (tu: Związku Harcerstwa Polskiego).

Trzeci element zdobywania zespołowej sprawności zuchowej ZHP polega na wykorzystaniu podczas zabawy umiejętności i elementów zbiórek. Jeżeli zuch przejdzie próbę pozytywnie, sprawność zuchowa przyznawana mu jest indywidualnie. Ważną i symboliczną czynnością finalną jest współdecydowanie wszystkich zuchów wraz z przybocznymi i drużynowymi, czy dany zuch zasłużył na wręczenie znaczka.

Obejrzyj znaczki zuchowe zespołowe ZHP przyznawane za sprawności zespołowe.

Jakie są sprawności zuchowe ZHP?

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie są sprawności zuchowe ZHP w kompletnym zestawieniu, wejdź na oficjalną stronę Związku Harcerstwa Polskiego i wybierz zakładkę "Sprawności zuchowe". Znajdziesz tam listę nazw i opisów w formie PDF-u. Natomiast dzięki naszemu artykułowi poznasz przykładowe sprawności zuchowe indywidualne i zespołowe ZHP.

I Sprawności zuchowe indywidualne ZHP

Atrakcyjnie brzmiące zuchowe sprawności ZHP dla entuzjastów muzyki to Grajek, Miłośniczka i Miłośnik Muzyki, Muzyk, Śpiewak. Nie trzeba umieć grać na żadnym instrumencie ani pięknie śpiewać, by zyskać każdą z przedstawionych sprawności zucha. Przykładowo aby zostać Miłośniczką lub Miłośnikiem Muzyki, wystarczy spełnić wymagania takie jak: czerpanie przyjemności ze słuchania muzyki, posiadanie ulubionego gatunku, uczestnictwo w koncercie, umiejętność dobrania repertuaru do danej okazji.

Nie wszystkie sprawności indywidualne zuchowe dotyczą dziedzin artystycznych. Można znaleźć sprawność zucha w zakresie różnorodnego hobby (m.in. astronomii, fryzjerstwa, geologii, informatyki, kolekcjonerstwa), wartości kulturowych, patriotycznych, społecznych i religijnych, przewodnictwa, sportu i w wielu innych dziedzinach.

II Zuchowe sprawności zespołowe ZHP

Zespołowa sprawność zuchowa także zależy od dziedziny tematycznej, w której się ją uzyskuje. W efekcie nowicjusze mogą zdobyć zespołowe sprawności zuchowe ZHP z zakresów: artystycznego, bajkowego, kulturoznawczego, obywatelskiego, przyrodniczego, sportowego, turystycznego, zaradności życiowej, zawodowego. Co ważne, sprawności zuchowe indywidualne i zespołowe nie pokrywają się. Wszystko dlatego, że jedne umiejętności da się uzyskać i rozwijać samodzielnie, inne wprost wymagają współdziałania.

Zuchowe sprawności zespołowe obejmują Aktorów, Fantastów, Ambasadorów Przyjaźni, Obrońców Czystej Wody, Dobrych Gospodarzy, Podróżników, Dziennikarzy, Sportowców i wiele, wiele innych tytułów i umiejętności. Każdy dzielny i ambitny zuch znajdzie coś dla siebie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium