Wydanie książkowe numeru Harcerza Rzeczypospolitej. Kompendium wiedzy obozowej autorstwa znakomitych praktyków obozownictwa harcerskiego. Książka poświęcona pamięci harcerek, które odeszły do Wielkiego Gazdy w czasie tragicznej nawałnicy w Suszku - w 2017 r.
Zaczynamy od artykułu druhny phm. Beaty Wegner. Beata jest członkinią CKR ZHR, ale jednocześnie jest leśnikiem. W swoim artykule „Kilka słów o obozowaniu w lesie” przekazuje nam parę garści wiedzy fachowej. Warto rozmawiając z leśnikami mówić językiem, który rozumieją. Z wielu względów warto. Również przemyślenia, które Beata w artykule zawarła, są świetne.
Następny w kolejności jest artykuł hm. Marty Borkowskiej z hufca ZHP Bydgoszcz-Miasto, pod tytułem „Domem harcerstwa jest las”. W artykule tym znajdziemy informacje na temat zagadnień prawnych związanych z obozowaniem, o których warto sobie przypomnieć, i które warto utrwalić. „Ogólne zasady organizacji obozu harcerskiego” Brzmi poważnie, prawda? Ale faktem jest, że w tytule nie ma ani trochę przesady! Zresztą nazwisko autora - hm. Marka Gajdzińskiego mówi samo za siebie.
To spektakularny, kompletny poradnik. Jednym słowem – skarb! Kolejny tekst napisał hm. Wojciech Cabaj, który jest specjalistą BHP. Tytuł brzmi „Harcerze w lesie”. Oczywisty, lecz w połączeniu z zasadami BHP brzmi interesująco, prawda? Należy przeczytać i zastanowić się, czy oprócz patrzenia metodycznie na konkretne formy pracy na obozie, nie należy na nie spoglądać również z tego punktu widzenia
„Zarządzanie ryzykiem” – artykuł autorstwa hm. Michała Wojtyczki. Rzecz warta przeczytania. Poszerza nasze horyzonty poprzez pokazanie fachowego podejścia do kwestii ryzyka. W miejsce „wydaje mi się” czysta kalkulacja. Po prostu jest to współcześnie wiedza konieczna!
Na koniec dwa artykuły traktujące o „harcerskiej sztuce obozowania” napisane przez naszych redakcyjnych druhów, hm. Janusza Sikorskiego i hm. Piotra Niwińskiego. Mogą się wielce przydać w obozowych przygotowaniach, bo wyjaśniają i przypominają wiele z zasad harcerskiego obozowania, nierzadko zapomnianych, lub traktowanych rutynowo.
Szczegóły: