Pozostałe wpisy
Kategorie
Waluty
Wyprawa outdoorowa zimą - jak się ubrać i co spakować do plecaka?

Wyprawa outdoorowa zimą - jak się ubrać i co spakować do plecaka?

Kiedy za oknem temperatury spadają, wiele osób marzy o tym, by zakamuflować się pod ciepłym kocem i zostać pod nim do wiosny. Tymczasem outdoor zimą może być niepowtarzalnym przeżyciem. Nawet znane nam miejsca w zimowej scenerii zupełnie zmieniają swoje oblicze. Trudne warunki, niskie temperatury, często towarzyszący im silny wiatr, a także głęboki śnieg nieułatwiający marszu wynagrodzi nam satysfakcja z wyprawy, widoki zapierające dech w piersiach i możliwość przeżycia zimowej przygody. Zanim jednak spakujesz plecak i wyruszysz w teren warto dowiedzieć się, co przygotować na te wyjątkowe warunki - szczególnie, jeżeli dopiero zaczynasz zaznajamiać się z tematem. Specjalnie z myślą o początkujących adeptach zimowych wypraw w teren przygotowaliśmy krótki poradnik dotyczący tego, jak przygotować się na wyprawę zimą.

Dokładnie zaplanuj zimową wyprawę outdoorową

Zanim przejdziemy do kwestii doboru garderoby, a także sprzętu, który warto zabrać na zimową wędrówkę, chcielibyśmy powiedzieć kilka słów o samym podejściu do zimowego outdooru. Żeby wyprawa była bezpieczna i zakończyła się szczęśliwym powrotem do domu, warto dobrze się do niej przygotować. Należy pamiętać, że czas zimowego przejścia szlaku może znacznie różnić się od tego, który pamiętamy z letnich wędrówek. Dlatego przed wyruszeniem w teren dobrze jest usiąść z mapą i zaplanować dokładnie trasę. Warto też powiadomić choćby jedną osobę o naszych planach, gdzie i kiedy się wypieramy, kiedy planujemy powrót. Ważny jest też wybór trasy naszej wędrówki. Nawet jeżeli masz spore doświadczenie w letnim trekkingu, nie bagatelizuj zimowych warunków! Kilka godzin w kopnym głębokim śniegu potrafią pokonać nawet wprawionego piechura. Na dobry początek wybierz krótszą i nieco łatwiejszą trasę. Warto także dokładnie przestudiować mapę i przygotować w miarę możliwości warianty ewakuacyjne. Wybierasz się na zimowy trekking w góry? Koniecznie sprawdź, czy przez wybrany przez Ciebie szlak nie przechodzi przez teren zagrożony lawinowo.

Zimowy outdoor - uwaga na pogodę!

Zimowa aura bywa bardzo zmienna, szczególnie w górach - dosłownie w kilka chwil ze słonecznej śnieżnej krainy może zmienić się w wietrzną i groźną zamieć śnieżną. Dlatego też warto przygotować się na każdą sytuację. Jeżeli planujesz wyprawę w tereny górskie, koniecznie zaopatrz się w numery alarmowe GOPR lub TOPR i aplikację Na Ratunek. Obowiązkowo zabierz ze sobą naładowany telefon, a w przypadku kilkudniowej wyprawy dodatkowy powerbank.

Skoro już jesteśmy przy kwestiach bezpieczeństwa, pamiętajcie by przed wyprawą w góry, do lasu, czy gdziekolwiek postanowicie się wybrać, warto zapakować do ekwipunku apteczkę. Zimowe wyprawy outdoorowe niosą ze sobą ryzyko wypadku - szlaki bywają bardzo śliskie. Poza standardowymi elementami wyposażenia apteczki, warto dorzucić do niej koc termiczny, niezwykle przydatny w razie oczekiwania na ratowników, żeby zapobiec wychłodzeniu.

W czasie zimowej podróży szybko robi się ciemno

Różnica między letnim a zimowym outdoorem polega nie tylko na niższej temperaturze i śniegu na szlaku. Planując wyprawę należy pamiętać również o tym, że dzień jest znacznie krótszy. Gdy wytyczasz trasę swojej wędrówki staraj się planować tak, by mieć trochę zapasu i zdążyć, wrócić przed zmrokiem. Trzeba jednak być przygotowanym na ewentualną wędrówkę po zmroku. Dlatego wybierając się na zimowy outdoor koniecznie zapakujcie latarkę turystyczną - ręczną lub czołową. Latarka powinna mieć naładowany akumulator lub nowe baterie. Zaletą latarki czołowej jest to, że masz w zupełności wolne ręce, więc możesz swobodnie przemierzać dalej szlak lub rozbić obozowisko, stale oświetlając przestrzeń przed sobą. Wybierając latarkę zwróć uwagę należy zwrócić uwagę na liczbę lumenów, a także na czas pracy akumulatora. Sklep Morowo ma spory wybór różnego rodzaju

Jak ubrać się na zimową wyprawę outdoorową?

Żeby nasza wyprawa outdoorowa miała szczęśliwy finał, należy się także dobrze przygotować od strony odzieżowej. Trzeba pamiętać, że temperatura widoczna na termometrze może różnić się od tej odczuwalnej. Na temperaturę odczuwalną ma wpływ wiele czynników - między innymi wiatr, a także opady deszczu i śniegu. Zatem kompletując garderobę na zimową wyprawę outdoorową weź pod uwagę nie tylko temperaturę podawaną w prognozie pogody, ale także ryzyko opadów oraz intensywność wiatru. Część prognoz pogody podaje informację o odczuwalnej temperaturze. Jak ubrać się na zimowy outdoor? Nie za lekko nie za ciepło. To w zasadzie najtrafniejsza odpowiedź - w czasie wędrówki powinniśmy czuć komfort termiczny, nie powinno być nam zbyt zimno, ani za ciepło. Najlepszym rozwiązaniem jest ubranie się na tak zwaną cebulkę - i w tym miejscu w zasadzie kończą się nawiązania do tradycyjnych metod. Wędrówka w głębokim śniegu jest wystarczająco męcząca, dlatego lepiej dobrać ciepłe, ale lekkie ubranie, które ochroni nas przed zimnem. Ważne są także właściwości oddychające materiałów, z jakich wykonane są ubrania. Pozwolą one na odprowadzenie wilgoci na zewnątrz, co zwiększy nasz komfort termiczny. Jak już wspomnieliśmy, wiatr może mieć duży wpływ na odczuwalną temperaturę. Przeszywające chłodem powiewy potrafią bardzo szybko wychłodzić nasz organizm. Dlatego kompletując zimową garderobę outdoorową zwróćmy uwagę na właściwości materiałów - na wietrzne dni doskonale sprawdzi się odzież z membranami o właściwościach hydrofobowych. Co zatem na siebie założyć? Oto nasze propozycje. 

Bielizna termoaktywna jak druga skóra

Podstawową warstwą na zimowy outdoor jest bielizna termoaktywna. Powinna być dość dopasowana, jednak nie za ciasna, aby umożliwiała swobodę ruchów i nie zaburzała krążenia. Bielizna termoaktywna wykonana jest ze specjalnego, elastycznego materiału, który szybko schnie i nie zatrzymuje wilgoci. To duży plus, ponieważ możemy w ten sposób uniknąć nieprzyjemnego i wychładzającego kontaktu z wilgotną odzieżą (a o to nietrudno, wystarczy, że zgrzejemy się podczas podejścia). Odzież termoaktywna dostępna jest w różnych wariantach. Jeżeli szukasz modelu na wyjątkowo niskie temperatury, wybierz bieliznę termoaktywną z domieszką wełny merino. Doskonale odprowadza wilgoć, a także zapewnia ciepło. Wełna merino jest także cenionym materiałem w przypadku skarpet. Ochrona stóp jest bardzo istotna, aby nie nabawić się odmrożeń. 

Druga warstwa: bluza polarowa

Na bieliznę termoaktywną warto założyć coś, co nas ogrzeje. Dawniej popularne wełniane swetry zostały z powodzeniem zastąpione przez ciepłe bluzy polarowe. Ich zaletą jest znacznie niższa waga (również jak jest mokry), a także sprawne odprowadzanie wilgoci. W naszym sklepie znajdziecie bogaty wybór ciepłych bluz polarowych, które latem możecie wykorzystać jako okrycie wierzchnie. Warto też zaopatrzyć się w nieco cieńszy polar, który awaryjnie spakujecie do plecaka - w przypadku nagłego ochłodzenia będzie jak znalazł.

Kurtka na zimową wędrówkę

Dobierając wierzchnią warstwę miejmy na uwadze warunki atmosferyczne, jakie najczęściej panują zimą na szlaku. Dlatego też dobrze zwrócić uwagę na to, czy tkanina, z której wykonana jest kurtka ochroni nas przed wiatrem, czy ma właściwości hydrofobowe lub wodoodporne. To niezwykle istotne, ponieważ kurtka stanowi Twój pancerz, który ochroni Cię i dolne warstwy odzieży przed przemoknięciem i przemarznięciem. 

Czapka i rękawiczki - obowiązkowe zimowe wyposażenie

Nawet jeżeli na co dzień nie uznajesz czapki, to na zimową wyprawę outdoorową musisz zrobić wyjątek. Przyczyna jest prosta, przez głowę ucieka najwięcej ciepła, a nasz organizm momentalnie się wychładza. Warto wziąć dwie czapki: cieńszą, z oddychającej tkaniny (przyda się w słoneczne dni i w niższych partiach gór) oraz cieplejszy model, np. z wind stopperem, który ochroni głowę przed chłodnym wiatrem. Obowiązkowym elementem ekwipunku są też rękawiczki. Najlepszą opcją będzie model z wodoodporną membraną i ociepleniem. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o doborze garderoby na zimową wyprawę outdoorową? Zapraszamy do kontaktu, jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium