Pozostałe wpisy
Kategorie
Waluty
Bushcraft, survival i obóz przetrwania - różnice

Bushcraft, survival i obóz przetrwania - różnice

Miłośnicy wyzwań i spędzania czasu poza domem w trudnych warunkach mogą zainteresować się zarówno bushcraftem, jak i survivalem. Czym są te aktywności? Jeżeli występują między nimi różnice, jakie są i z czego wynikają? Odpowiadając na te pytania, poświęciliśmy uwagę również obozowi przetrwania i różnicom pomiędzy nim a survivalem. Przeczytaj!

Co to jest bushcraft?

O ile survival to sztuka przetrwania znana nie tylko osobom zainteresowanym zdobyciem ekstremalnych doświadczeń, o tyle bushcraft brzmi świeżo i zagadkowo nawet dla nich. Definicja bushcraftu zawiera się w samej nazwie złożonej ze słów "bush": krzaki, gąszcz, oraz "craft": rzemiosło. W aktywności bowiem chodzi o to, by korzystając z zasobów natury - m.in. krzaków, gąszczu - przeżyć w dziczy w dowolnych warunkach pogodowych i w obliczu różnych wyzwań.

Bardzo ważnym, kluczowym wręcz założeniem bushcraftu jest to, by smakować doświadczenie przebywania w dziczy. Nie chodzi o uporanie się z zadaniem i powrót do codzienności, lecz o trwanie w sytuacji, zjednoczenie się z naturą, oddawanie się fascynującemu światowi fauny i flory.

Podstawowe akcesoria zabierane na bushcraft to nóż (np. nóż Kandar), siekiera, mapa, plecak. Ponieważ klasyczna wersja bushcraftu opiera się na wykorzystaniu wyłącznie pierwotnych technik, na wyprawę do lasu nie bierze się współczesnych udogodnień. Warto jednak zauważyć, że część entuzjastów zjawiska uprawia bushcraft nowoczesny, w którym dopuszczalne są udogodnienia XX czy nawet XXI wieku.

Co to jest survival?

Jeżeli sprawdzisz znaczenie wyrazu "survival" w słowniku, trafisz na tłumaczenie: przetrwanie. I rzeczywiście, właśnie tym jest survival - sztuką przetrwania w trudnych warunkach. Obejmuje szeroki zakres owych warunków, gdyż może chodzić zarówno o przetrwanie w obliczu anomalii pogodowych, jak przebywanie w ekstremalnych warunkach wojennych, a nawet postapokaliptycznych. Ponadto w sytuacji survivalowej można się znaleźć dobrowolnie bądź w wyniku sytuacji losowej, chociażby wspomnianej wojny.

Sztukę survivalu uprawia się na łonie natury, w przestrzeni miejskiej oraz na terenach stylizowanych w konkretny sposób, np. militarny. Survivalowcy mają do dyspozycji dawne i nowe techniki przetrwania, a także tradycyjny i nowoczesny sprzęt. Poza nożami dysponują latarkami, lornetkami, apteczkami, wojskowymi racjami żywnościowymi. Dopuszczalne są kuchenki turystyczne na paliwo stałe, krótkofalówki, odzież termiczna i przeciwdeszczowa. Krótko mówiąc: jeżeli dany przedmiot ułatwia przetrwanie - można go zabrać na survival.

Czym bushcraft różni się od survivalu?

Obie formy aktywności są bardzo wymagające i pozwalają uczestnikom stawić czoła warunkom zewnętrznym i samym sobie, swoim słabościom. A jednak bushcraft i survival wykazują znaczące różnice, z uwagi na które jedna forma może do Ciebie przemówić, a druga nie.

  • Survival nastawiony jest przeżycie przygody, przetrwanie sytuacji. Chodzi o to, jak szybko i dobrze poradzisz sobie z trudnymi warunkami. Zupełnie inaczej jest w bushcrafcie, którego idea polega na byciu w świecie, zanurzeniu się w naturze. Nacisk kładziony jest na proces i stałe doświadczanie, nie zaś czasowe doświadczenie jak w survivalu.
  • Klasyczny bushcraft ogranicza się do bycia w warunkach naturalnych, m.in. w lesie. Survival także może obejmować wyzwania w naturze, może jednak w pełni skupiać się na przestrzeni miejskiej i rozgrywać w budynkach, np. opuszczonych lub stworzonych specjalnie do organizowania misji survivalowych.
  • Specyfika bushcraftu pozwala korzystać jedynie z naturalnych, nierzadko pierwotnych praktyk oswajania natury oraz podstawowych narzędzi (noża, krzesiwa, liny). W survivalu możesz korzystać ze wszystkiego, co pozwoli Ci przetrwać, także z elektroniki.
  • Fani bushcraftu widzą w tej aktywności zarówno rozrywkę, jak i przeżycie duchowe. Na jej tle survival wydaje się czystą rozrywką. Oba zajęcia pozwalają nabyć mnóstwa wartościowych umiejętności i przygotować się na trudne sytuacje, które mogą niespodziewanie nadejść: wojnę, powódź, suszę.

Survival vs. obóz przetrwania

Jako sztuka przetrwania survival może przyjmować różne formy. Dla entuzjastów dostępne są pojedynczy tor przeszkód, całodniowa zabawa w mieście lub poza nim, długotrwała wyprawa, w trakcie której pozostaje się w ruchu, a także obóz przetrwania. Ten ostatni wymaga rozbicia namiotów - bądź zajęcia gotowej przestrzeni - w uzgodnionym miejscu, np. w lesie bądź na pustyni (wszystko zależy od specyfiki regionu). Na miejscu uczestnicy uczą się przetrwania za pomocą przedmiotów dostępnych i zabranych.

Przeczytaj: Czy obóz przetrwania dla dzieci to dobry wybór na wakacje?

Jeżeli podczas obozu przetrwania lub innej formy survivalu uczestnicy znajdują się w lesie, korzystają także z praktyk bushcraftu. Czy wobec tego bushcraft można uznać za rodzaj survivalu? W podstawowym sensie - tak. Kiedy jednak weźmie się pod uwagę ideę bushcraftu, różnice stają się nie do pogodzenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium