Pozostałe wpisy
Kategorie
Waluty
Zimowe obozy harcerskie dla dzieci. Co harcerze robią zimą?

Zimowe obozy harcerskie dla dzieci. Co harcerze robią zimą?

Zima to tylko jedna z czterech pór roku. Nie wpływa na zachowanie harcerzy - oni są aktywni przez cały czas. Co robią, kiedy jest zimno i pada śnieg? Kiedy nie można już rozbić obozowiska w środku lasu i śpiewać piosenek przy ognisku wieczorną porą? Odpowiedź jest prosta: zimą organizuje się specjalne obozy harcerskie dla dzieci, na których młodzież zdobywa nowe umiejętności i ćwiczy te już zdobyte. Przeczytaj na ten temat więcej!

Zimowy obóz harcerzy - propozycja na ferie

Nawet jeśli nie pada śnieg, zimą jest już zbyt chłodno, by obozować w lesie i wyruszać na całodzienne wędrówki. Właśnie dlatego drużynowi przygotowują dla swoich podopiecznych obozy harcerskie stacjonarnie, wymyślając przeróżne gry i zabawy wewnątrz budynku, a przy odpowiedniej pogodzie także na zewnątrz. Jeżeli w danym regionie trwają ferie zimowe i budynek szkoły stoi pusty, obóz harcerski może zostać zorganizowany właśnie tam. Szkoła to doskonałe miejsce do spania i całodziennych zabaw na rozległym terenie. Ponieważ w szkole zwykle znajduje się stołówka, mali harcerze i zuchy dostają pyszne ciepłe posiłki, a także pomagają w ich przygotowaniu. Mogą nauczyć się piec chleb, wyrabiać masło czy robić przetwory.

Czas spędzany na zewnątrz w trakcie zimowych obozów harcerskich dla dzieci wykorzystuje się na pokazywanie maluchom legowisk zwierząt i opowiadanie o zimowych zwyczajach gatunków, które zostają w Polsce. Dzieci obserwują ptaki i ich gniazda. Przyglądają się także roślinności - która zimą nadal kwitnie, a która zapada w sen. Po powrocie do budynku przygotowują karmniki i pojemniki na pokarm, by zwierzętom zimowało się łatwiej. Ponadto drużynowi wymyślają dla dzieci przeróżne gry terenowe i fabularne. Podobno zdarza się, że cała drużyna przenosi się w czasie!

Dlaczego warto wysyłać podopiecznych na zimowe obozy harcerskie dla dzieci?

Zimowe obozy harcerskie dla dzieci to czas wypoczynku i dobrej zabawy, a przy okazji nabywania wiedzy i umiejętności poprzez gry, wyzwania i konkursy. Dzieci zamiast siedzieć w domu przed komputerem lub telewizorem, budują relacje z rówieśnikami i korzystają z aktywności fizycznej. Jeżeli drużynowi przewidzieli w planie obozu harcerskiego aktywności społeczne, dzieci mogą działać na rzecz lokalnej społeczności, np. poprzez pomaganie starszym osobom z zakupami i przechodzeniem przez ulicę, zwłaszcza kiedy chodniki są oblodzone, wyprowadzaniem psów, odśnieżaniem podjazdów. Nierzadko obozy harcerskie zimą obejmują zbiórki pieniędzy i pomoc potrzebującym w całej Polsce.

Obóz harcerzy zimą pobudza kreatywność i wyobraźnię dzieci, zacieśnia więzi w drużynie. Uczestnicy słuchają legend i podań regionu, a także poznają polskie historie militarne. W czasie obozów harcerskich mogą zdobywać nowe sprawności zuchowe lub sprawności harcerskie - indywidualnie bądź grupowo - o których niedawno napisaliśmy na blogu Morowo.

Ponieważ obóz harcerzy zimą ma wszystkie uroki letnich obozów harcerskich, warto wysłać na niego również takie dziecko, które dopiero stara się o przyjęcie do drużyny. Maluch pozna urok wieczornej gawędy przy blasku świec, nauczy się harcerskich piosenek i poczuje tego wyjątkowego ducha.

Ciepła odzież na obozy harcerskie dla dzieci w zimie

Zanim wyślesz dziecko na zimowy obóz harcerzy, upewnij się, że ma odpowiednią odzież - jednocześnie ciepłą i wizualnie dopasowaną do okazji. W sklepie Morowo znajdziesz grube ubrania dla zuchów, dzięki którym maluchy nie zmarzną w trakcie zabaw na świeżym powietrzu. Kurtki, bluzy i polary harcerskie zapewniają swobodę ruchu, utrzymują ciepłotę ciała i na pewno nie zniszczą się podczas zabaw ani prób. Juniorskie spodnie dla harcerza pomieszczą najważniejsze akcesoria do realizacji zimowych wyzwań. Bardzo ważna jest też czapka, która pozwoli dziecku wytrwać do końca zimowego obozu harcerskiego bez przeziębienia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium